"זו שנאת חינם": יום במפעל פניציה שבסכנת סגירה

"זו שנאת חינם": יום במפעל פניציה שבסכנת סגירה
עובדי מפעל הזכוכית פניציה בירוחם, שרובם מגדירים עצמם כשומרי מצוות, לא שיערו שפרנסתם תהיה בסכנה בגלל טענות על חילול שבת | סיפורים מכאן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סיפורים מכאן - מפעל פיניציה
צילום: אין

בחודשיים האחרונים נסגרו שני מפעלים בדרום – מפעל חרסה בבאר שבע, שסגירתו הביאה לפיטורי 120 עובדים, ומפעל אמילייה בירוחם, שמייצר מוצרי קוסמטיקה ובו מועסקים 240 עובדים. כעת חרב הפיטורים מתנופפת מעל ראשיהם של עובדי מפעל נוסף בירוחם שנמצא בסכנת סגירה – פניציה. העובדים במפעל, שרובם מגדירים עצמם כשומרי מצוות, לא שיערו שפרנסתם תהיה בסכנה בגלל טענות על חילול שבת.

מפעל פניציה קיים בירוחם משנת 1965, ובמשך כל השנים עובד באותה מתכונת. זהו מפעל לייצור זכוכית שמכיל תנורי ענק, שחייבים לעבוד ללא הפסקה. עד עכשיו, יותר מ-50 שנה, הכל עבד חלק. בחצי השנה האחרונה החליטה "ועדת הרבנים לשמירת השבת", בראשות הרב יצחק גולדקנופף ובהובלת חסידות גור, שיש בעיה - התנורים עובדים בשבת. בארגון החרדי החליטו שפעילות התנורים בשבת פוגעת בכשרות היין מהבקבוקים שמיוצרים בפניציה. על פי העובדים במפעל, ועדת הרבנים איימה על יקבים שלא יקנו מפניציה, אחרת תילקח מהם תעודת הכשרות.

"חבל לי שבדת כל אחד לוקח את זה לקיצוניות. אתה לא יכול לקום, מישהו מעם ישראל, שרוצה גם להחריב אותך. 'בונייך ומחריבייך ממך יצאו'"

התלוויתי לאלברט לוי, יו"ר ועד העובדים בפניציה, שתיאר בפניי את הקרב על המשך פעילות המפעל – שבעיניו נתפס כקרב של חייו.

"בדבר הזה אני חייב להגיד שאני המום", אומר לי אלברט על טענות הרבנים החרדים. "אתה היום תתפלא לראות בפניציה שכ-60% מהעובדים הם שומרי שבת. במצב הזה אי אפשר להתקיים, מפעל לא יכול להחזיק מעמד".

"להגיד לאנשים כאלה פתאום: 'אתם מחללים את השבת', זה פוגע"

אלברט גר בדימונה ועובד במפעל במשך יותר מ-40 שנה, מאז שהשתחרר מהצבא. לפני שאנחנו הולכים למפעל, הוא לוקח אותי לבית הכנסת שליד ביתו: "אני אקח אותך רק לראות את מה שבניתי, כדי שיידעו שלא רק הם דתיים, גם אנחנו ברוך השם עושים ים של דברים טובים. אנחנו מתפללים שתי תפילות ביום. יש פה שיעורים, והכול לשם שמיים. חבל לי, חבל לי שבדת כל אחד לוקח את זה לקיצוניות אחרת", אומר אלברט בייאוש ומסכם את המצב: "אתה לא יכול לקום, מישהו מעם ישראל, שרוצה גם להחריב אותך. 'בונייך ומחריבייך ממך ייצאו'".

אנחנו מגיעים למפעל ומיד מרגישים בתכונה - זה יום גורלי. שר הכלכלה אלי כהן מגיע לדרום, ואולי תהיה לו בשורה. כולם נמצאים בעמדת התקפה, ויש מי שגם פשוט נעלב. "מצער כי אנחנו פה לא אנטי דת", אומר אמנון כהן מנכ"ל המפעל. "להגיד לאנשים כאלה פתאום: 'אתם מחללים את השבת', כשהם כל יום מתחילים את היום שלהם בבית כנסת, זה מעליב וזה פוגע. תוסיף לזה שרוצים פשוט גם לחסל להם את הפרנסה". אלברט מוסיף: "עשינו שינויים והשקענו מיליוני שקלים בשביל לעשות כמה שפחות חילול שבת".

"מה זה לקחת עובדים, ולא חס וחלילה שמישהו רוצה לסגור את המפעל, אלא שזה נעשה על רקע דת. זו שנאת חינם, מלחמת אחים"

המפעל רווחי - יש בו כ-240 עובדים, והוא מפרנס יותר מ-400 משפחות. אבל גם לשר כהן לא הייתה בשורה. הוא אמנם הכריז על פיצוי של 15 מיליון שקל, שלכאורה ימנע את הסגירה, אך על החרם החרדי לא נאמר דבר. "תחשוב אתה וכל עם ישראל", אומר לי אלברט. "מה זה לקחת עובדים, ולא חס וחלילה שמישהו רוצה לסגור את המפעל, אלא שזה נעשה על רקע דת. זו שנאת חינם, מלחמת אחים".

הפופולריים