"זה יחסל אותנו": מארגן פסטיבל דוף נגד המשטרה

"זה יחסל אותנו": מארגן פסטיבל דוף נגד המשטרה
שחר, ממארגני פסטיבל הטראנס הוותיק, לא מבין למה לפרק את פרויקט חייו ברגע האחרון - אם אפשר פשוט לאכוף את החוק | סיפורים מכאן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סיפורים מכאן, מסיבות טבע, דופ
צילום:

בתחילת חודש יוני, 72 שעות לפני פתיחת פסטיבל דוף 2019, הודיעה המשטרה לשחר זירקין שהפסטיבל שלו מבוטל. הסיבה, לדבריה: חשש לסחר בסמים במתחם. ההחלטה וההתרעה המוקדמת עוררו גל מחאה, שהגיע לשיאו בהתפרעויות בכיכר רבין בתל אביב. זירקין, אחד משלושת מארגני פסטיבל הטראנס הגדול והוותיק בישראל, סבור שהחלטת המשטרה מסתירה משהו עמוק יותר.

זירקין טוען שהמשטרה פיתחה את שיטת ה-"72 שעות לפני", מפני שהיא יודעת שאין באפשרותם של המארגנים לעשות דבר. לדבריו, עוד ועוד פסטיבלים מבוטלים על ידי מערכת אכיפת החוק בדיוק באותה השיטה. "שילמתי ל-60 שוטרים, עשינו כל מה שהמשטרה אמרה לנו", מבהיר המארגן. הוא מגיב בביטול לטענת המשטרה על מידע שהתקבל בנוגע לכניסת סוחרי סמים למתחם הפסטיבל, וטוען: "אם התקבל מידע - כמו שאתם אומרים - למה לא באתם לעצור אותם? סמים יש בכל מקום".


"יש אצלנו מגן דוד אדום, כיבוי אש, משטרה. אפשר להנחית מסוק", מוסיף זירקין. "בשנה האחרונה חלה עלייה של מאות אחוזים בפסטיבלים הפיראטיים - זה שונה לגמרי מהפסטיבל שלנו". זירקין עומד באתר הפסטיבל השומם בחמת גדר, ומודה שייקח לו זמן להתאושש מהמכה הכלכלית והנפשית. "אני עדיין מלקק את הפצעים, אנחנו ממש באבל", הוא אומר בעצב. אחרי 16 שנות פעילות רצופה, הוא חושש שזו עלולה להיות הפעם האחרונה.

פסטיבל דוף נוסד ב-2004 על ידי זירקין, יובל אבנשטיין וגיא ברקאי - שלושה חברי ילדות שנחשפו בצעירותם לסצינת הרוק הפסיכדלי ולניצני תרבות הקלאבינג בישראל. האירוע התחיל בחשאיות גמורה, והיה מבוסס בתחילת דרכו על דארק-טראנס ומוזיקה מחתרתית. עם הזמן, נוספו לפסטיבל במות והז'אנר המוזיקלי התרחב.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "בניגוד לנטען, המשטרה פעלה מיד עם קבלת הבקשה לאישורו, קיומו ואבטחתו של הפסטיבל. אנו דוחים על הסף כל טענה לשיקולים זרים, ושבים ומדגישים שהמשטרה אינה מהמרת על חיי אדם, אלא פועלת למנוע מראש כל סכנה שעלולה לפגוע בשלומו וגופו של אדם. מבדיקות שנערכו במשטרה ומידע רב שהצטבר בסמוך למועד האירוע, עלה כי קיומו עלול לייצר סכנה מוחשית וממשית לשלום הציבור".

הפופולריים