איך אומרים "לגליזיציה" בעברית?

איך אומרים "לגליזיציה" בעברית?
האקדמיה ללשון העברית אישרה חלופות עבריות למספר מונחים בתחומי המשפט, עולם החי, והבנייה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לגליזציה
צילום: תומר נאוברג, פלאש 90

האקדמיה ללשון העברית אישרה מילים ומונחים חדשים, ומהיום (שלישי) יש חלופה עברית למילה לגליזציה – התרה לפי חוק. במקום אי מסוגולות הורית יש לומר בעברית – אוזלת הורות, ותאגיד חקוק הוא החלופה העברית לתאגיד סטטוטורי .

לטובות עורכי הדין, אישרה האקדמיה מונחים בתחומם: במקום ריטיינר יש לומר בעברית – שכר טרחה עיתי. וגם למונח המשפטי תאוריית הפרי המורעל יש מנוח עברי – ראיה הבאה בעבריה. בנוסף על כך, אושרו כמה השלמות למונחי הדין הפלילי, ובהם דַּיּוּת, הֲסָרַת פְּלִילִיּוּת, במקום: אִי־הַפְלָלָה, ואֲמָרָה (statement).

פעילי סביבה באזור השרון ביקשו לקבוע שם עברי לפסולות הנוזלית שנוצרת מעיבוד זיתים לשמן ומזהמת את הנחלים ובאקדמיה נענו ואימצו את השם - מוחל, כשהמקור לכך נמצא בספרות חז"ל . מוחל הוא גם הנוזל היוצא מן הזיתים לאחר עיבודם.

גם הפעם זכתה קבוצה של בעלי חיים לשמות עבריים – מדובר בפרוקי רגליים ממחלקת העכבישנים, הכוללת עקרבים, עכבישים ועוד. בשמות העקרבים – עַקְרָב־סוּמָא, צַרְבָן, עַקְצָן וקַטְלָן. בשמות הרַגְלָבִישָׁאִים, סדרה של עכבישנים ארוכי רגליים, אֶרֶךְ־רֶגֶל, אֶרֶךְ־גַּף, בַּרְדָּסוֹן וקוֹצֵר. 

עוד אישרה האקדמיה מילים בשימוש כללי ומונחים שונים: תמורת אקוסיסטם נקבעה החלופה מערכת גומלין. המונח הלועזי נשאל מן התחום הביולוגי, שמתאר מערכת אקולוגית שבה מתקיימים יחסי גומלין והשפעות הדדיות בין אוכלוסיות בעלי החיים והצמחים, האקלים וגורמים נוספים. 

בתמיכה של בכירי המתמטיקאים בארץ, אושרה הצעתה של מהנדסת החשמל סול ירקוני לקבוע את הפועל לְנִַצֵּב ואת שם הפעולה נִצּוּב תמורת orthogonalize ו-orthogonalization.

האקדמיה החליטה לאמץ כמה מונחים המשמשים אנשי מקצוע: מוּעָדוּת - (recidivism) חזרה אל הפשע, מוגבלות שכלית התפתחותית - במקום פיגור שכלי, וסוֹבְבָן - מתקן לסיבוב קטרים.

כמו כן, נקבעו החלופות העבריות האלה: מְכוֹנַת מִמְכָּר (vending machine), עילוי סמכות (escalation) - העברה של עניין לטיפולו של דרג בכיר יותר במדרג הארגוני, והאדרת מיומנויות (upskilling) - פיתוח והרחבה של מיומנויות של עובדים בתחום עבודתם.

עוד מונחים ומילים שאשרו:
• התחייבותי (אובליגטורי)
• מַעֲגַל קִרְבָה (פָּרַנְטֵלָה)
• עִסְקָה מְשַׁלֶּבֶת (עסקת קומבינציה)
• קיום הזיכרון שֶׁבַּכְּתובים (במקום: הקפאת הזכירה שבעבר)
• שִׁיטָה יְרִיבָנִית (שיטה אדוורסרית)
• שִׁיטָה חַקְרָנִית (שיטה אינקוויזיטורית)

הפופולריים