גורם במשרד הבריאות: מגדלי הקנאביס אחראים למחסור

גורם במשרד הבריאות: מגדלי הקנאביס אחראים לחסר
לטענת הגורם, המגדלים לא מעבירים את החומר שברשותם לקופות החולים. ועדת הכספים של הכנסת אישרה: התשלום בגין חידוש רישיון לצריכת קנאביס - בגובה 278 שקלים, יהיה תשלום שנתי מיום הביקור ולא תשלום בגין כל חידוש
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הבהלה לקנאביס: סיפור על בריאות וכסף
צילום: הבהלה לקנאביס: סיפור על בריאות וכסף

גורם במשרד הבריאות האשים כי מגדלי הקנאביס מחזיקים ברשותם חומר רב ואינם מעבירים אותו לבתי המרקחת וכי זוהי הסיבה למחסור שעליו מדווחים מטופלים. כך פורסם היום (שלישי) בתוכנית "סדר יום" עם קרן נויבך בכאן רשת ב. אותו גורם אמר לכאן חדשות כי אין מחסור ממשי בקנאביס רפואי במסגרת הרפורמה החדשה וכי יש בנמצא כמה טונות של קנאביס שאינם מועברים. בתוך כך, ועדת הכספים של הכנסת תתכנס היום כדי לדון בנושא.

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

יו"ר הסתדרות הרוקחים דודו פאפו אמר לכאן חדשות כי בבתי המרקחת יש מחסור חמור במוצרי קנאביס והוסיף כי כרגע אין בנמצא תפרחות קנאביס ואף ניכר מחסור בשמנים שונים. פאפו מוסיף כי ייתכן שהמחסור מלאכותי ונוצר כתוצאה מאינטרסים זרים ואומר שזה תמוה שמגדלים ממשיכים לנפק חומר לצרכנים אך לא מעבירים אותו לבתי מרקחת.

ועדת הכספים של הכנסת התכנסה היום כדי לדון בתוכניות הגבייה של קופות החולים עבור הנפקת רישיון לשימוש בקנאביס. הוועדה אישרה כי התשלום בגין חידוש רישיון לצריכת קנאביס - בגובה 278 שקלים, יהיה תשלום שנתי מיום הביקור ולא תשלום בגין כל חידוש, כפי שדרשו בתחילה קופות החולים.

יו"ר הוועדה, חבר הכנסת משה גפני, אמר כי לעתים קרובות, צרכני הקנאביס סובלים גם מקשיים כלכליים - "עמדנו על דרישתנו שלא ייתכן שישלמו תשלום כפול, ואני שמח שהגענו להסכמות". מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב אמר: אנחנו רוצים להפוך את הקנאביס לתרופה ככל תרופה. מצד אחד יקנו בבית המרקחת ומצד השני לא יצטרכו לקבל רישוי, אלא מרשם ככל תרופה".

מאז תחילת הרפורמה החדשה בקנאביס הרפואי לפני כשלושה חודשים מתלוננים מטופלים רבים כי אינם מצליחים להשיג את הקנאביס שקיבלו לו אישור, ובמקרים רבים הם נותרים ללא מענה טיפולי שלו הם זקוקים.

אתמול קבע בג"ץ כי רשיונות שניתנו למטופלים בקנאביס רפואי, שתוקפם היה אמור לפוג בקרוב, יוארכו עד סוף ספטמבר. בית המשפט קבע כי משרד הבריאות יודיע לבית המשפט אם נדרשות עוד הארכות.

בתוך כך, באחד הדיונים הקודמים בנושא בוועדת הכספים של הכנסת, אמר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן על הרפורמה: "היו בעיות גדולות ולכן הכרזנו על רפורמה, הכשרנו עוד רופאים רבים שיתנו אישורים, היום כל מי שצריך לקבל קנאביס, מקבל קנאביס".

עוד אמר ליצמן כי הוא מתכוון להרחיב את הרפורמה, כך שכל רופא יוכל לתת אישור לקנאביס. מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אמר באותו דיון כי המשרד הגדיל בצורה משמעותית את מספר הרופאים שיכולים לעסוק באישורי קנאביס, וכי עד כה הוכשרו 190 רופאים ובקרוב יוכשרו 80 נוספים.

נציג קופות החולים טען: "כל עוד אין מימון ממשלתי לדבר – האגרה הזאת נצרכת כי ביקור אצל רופא לצורך קבלת רישיון גוזל זמן יקר מהרופא".

הפופולריים