"ללא פערים בהיערכות": הקלטות הבכירים שעות לפני אסון מירון

נחשף: הקלטות הבכירים שעות לפני אסון מירון
בכירים, ביניהם השר לביטחון פנים, המפכ"ל ואנשי ארגוני ההצלה, השתתפו בהערכת מצב בבוקר האסון. הקלטות השיחה שנחשפו בחדשות הערב ממחישות את שאננות הבכירים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אסון מירון, מד"א,
צילום: דוד כהן, פלאש 90

שנתיים עברו מאז אסון מירון - האסון האזרחי הגדול בתולדות המדינה, והמחדלים שהובילו לטרגדיה הולכים ומתבררים. יום לפני ההילולה השנתית, הקלטה שנחשפה הערב (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11 ממחישה את שאננות היתר של כל הגורמים הבכירים.  

בבוקר ההילולה בשנת 2021, שעות ספורות לפני תחילת האירוע, התקיימה הערכת מצב אצל השר לביטחון פנים אמיר אוחנה בהשתתפות צמרת המשטרה וגורמי ביטחון והצלה שונים, ביניהם גם המפכ"ל שבתאי. בביטחון מופרז של הדרג האחראי, שכלל לא הסתמך על המצב בשטח, נשמעו הבכירים חוזרים על המנטרה – "אין פערים".

הקלטות מירון שנחשפו בכאן חדשות:

השוטרים התריעו - דבר לא נעשה

הקלטות הקשר המצמררות של מפקד מחוז צפון

עדויות השוטרים שקראו לתגבור וזכו להתעלמות

"יש מפולת של אנשים": כך נשמעו השוטרים בזירה

"ל"ג בעומר", נשמע בהקלטה תת ניצב שמעון נחמני, ראש חטיבת המבצעים במשטרה, "אנחנו למעשה בהיערכות כבר מאתמול - היערכות רחבה. היום האירוע יהיה בשיאו, המחוז ואגף התנועה סיימו את כלל הערכות. אנחנו ללא פערים בהיערכות". הקצין הבכיר ממשיך: "אנחנו מתואמים עם כלל הגופים, עם מד"א, כבאות והצלה וגם עם צה"ל וגם עם משרד הדתות. אנחנו ללא פערים. אפשר לומר את זה גם לשבחם של כלל הארגונים השותפים במאמץ".  

המפכ"ל: מקווה שנעבור את זה בשלום

השר אוחנה ממקד את הדיון במה שעומד במרכז ההיערכות השנה ובמוקד החששות - הצפי לשיא במספר המשתתפים. "מירון, כמובן אירוע שהמשטרה יודעת לקיים מדי שנה אבל השנה צפוי להיות גדול", אומר השר ומדגיש, "כי בדרך כלל, בגלל שאחרי שנת הקורונה שבה לא היה אירוע בסדר גודל כזה ולאור העובדה שמדובר בלילה אחד ולא בשני לילות, אז הצפי הוא שמספר המשתתפים יהיה גדול מאוד. המפכ"ל ואני כמובן נהיה שם הערב. כבר קיימנו שיחות, הערכות מצב, אישור תוכניות לכל הדרגים".  

בדיון המקדים, מבטיח גם ראש אגף מבצעים, ניצב אמנון אלקלעי, מוכנות לתרחיש של אירוע רב-נפגעים: "לגבי שאר הדברים, במירון זה כמובן המוכנות המבצעית בדגש שחלילה, שלא יהיה אירוע רב נפגעים, במידה ויהיה שנוכל לתת לזה מענה".  

 גם נציג מד"א מבטיח תיאום מלא, כשצירוף המלים "אין פערים" חוזר על עצמו שוב ושוב: "ל"ג בעומר, אז הוצאו הנחיות כולל פקודת היערכות למירון, אנחנו נמצאים כבר מתואמים עם משטרת ישראל וצה"ל ושאר הגורמים וערוכים ללא פערים".  

שעות ספורות לפני האסון האזרחי הגדול בתולדות המדינה, המפכ"ל עוד מאחל שהאירוע הזה יעבור בשלום: "מאחל לכולנו בהצלחה, אחרי הסיכומים האחרונים מעניין אותנו להריץ את האירוע... מאחל לכולנו שנעבור אותו בשלום".

בתוך כך, ועדת החקירה לבחינת אסון מירון אישרה לראש הממשלה בנימין נתניהו לחקור את היועמ"ש לשעבר אביחי מנדלבליט, ודחתה את בקשתו לחקור את פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן.הפופולריים