תיק 2000: הסחבת השערורייתית בעניין עורך דינו של עד המדינה

הסחבת השערורייתית בתיק 2000
כמה זמן, או ליתר דיוק, כמה שנים חשוד בפלילים צריך להמתין להכרעה אם יוגש נגדו כתב אישום?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ארי הרו ונתניהו, אוג' 2009
צילום: צילום: קובי גדעון, פלאש 90

בזמן הקרוב צפוי להעיד ארי הרו, שהיה ראש הסגל של ראש הממשלה בנימין נתניהו. עדותו של הרו היא במסגרת הסכם עד המדינה שנכרת עימו, לאחר שהעביר למשטרה את הקלטות שיחות נתניהו-מוזס שהובילו לפתיחת פרשת 2000. הוא יעיד על פרשה זו ופרשת 1000, ובתמורה יקבל עונש מקל בתיק האישי שלו - "פרשת 3H גלובל".

הדיווח המלא עם כל הפרטים בכאן רשת ב

מהי אותה פרשה 3H בקצרה? הרו שימש מינואר 2014 ועד לינואר 2015 כראש הסגל בלשכתו של ראש הממשלה נתניהו. כתנאי לכניסתו לתפקיד, התבקש הרו להסדיר את נושא ניגוד העניינים, ולשם כך למכור אחזקותיו ולנתק זיקותיו לחברת .3H Global Ltd. בעקבות דרישה זו, מכר הרו את החברה לחברו במכירה פיקטיבית למראית עין, כך שתישמר זיקתו של הרו לחברה. לפני עריכת הסדר ניגוד העניינים, המציא הרו ליועצת המשפטית במשרד רה"מ את הסכם המכירה, ממנו עולה מצג לפיו הוא ינתק כל זיקה לחברה.

על פי העובדות בהן הודה הרו, הוא ביצע פעולות בניגוד עניינים בקשר לפגישה שהתקיימה בין ראש הממשלה ונשיא מדגסקר. הרו סייע בתיאום הפגישה בין נשיא מדגסקר לראש הממשלה, כשהוא פועל במצב של ניגוד עניינים בין תפקידו הציבורי לאינטרס האישי שלו בהצלחתה של H3, ממנה לא ניתק זיקה. מי שערך את חוזה המכירה בשלהי 2013 היה עורך הדין הראל ארנון. לטענת הפרקליטות החוזה היה פיקטיבי וארנון ידע שהוא פיקטיבי.

מאז ארנון סובל מעינוי דין של קרוב ל-8 שנים, והעתיד ממש לא נראה באופק. אם לא די בכך, לטענת הפרקליטות בכוונתה לעשות בקרוב חיקור דין בחו"ל.

החקירה החלה במחצית 2015. בפברואר 2017 המשטרה המליצה להעמיד לדין את ארנון - אלא שאז התיק העלה אבק אצל הפרקליטות במשך לא פחות מ-3.5 שנים. הזימון לשימוע נשלח רק באוגוסט 2020, ארנון התייצב לשימוע מיד לאחר מכן, אך מאז חלפו עוד שנתיים וחצי – ולא רק שאין החלטה, אלא שהפרקליטות כעת מספרת כי החקירה כלל לא הסתיימה.

למעשה ארנון, שטוען לחפותו וכי מבחינתו עסקת המכירה הייתה כנה ואמיתית לחלוטין, הפך לבן ערובה של עדות עד המדינה הרו. עד שהרו לא ימלא את חובתו עד המדינה בפרשות 1000 ו-2000, הפרקליטות לא תחליט בעניינו של עורך דינו הראל ארנון. ארנון חשוד בעבירה קלה יחסית, אולם זוכה לעינוי דין של קרוב ל-8 שנים.

אם לא די בכך, הצד השני של העסקה, אשר לטענת הפרקליטות הייתה פיקטיבית – לא רק שלא הועמד לדין אלא שהפרקליטות והמשטרה הבהירו לו כי יש לו חסינות והוא אף לא חשוד כלל. לידי כאן חדשות הגיע חומר ממנו עולה כי הפרקליטות הבהירה לקונה החברה 3H מהרו, אזרח אמריקני בשם ג'רלד פלאט, כי מוענקת לו חסינות ובכל מקרה הוא איננו חשוד בדבר.

אם כן, יוצא כי העבריין המרכזי, ארי הרו, שהוא צד אחד של העסקה, חתם על הסכם עד מדינה ויצא בעונש זול למדי. הצד השני של העסקה כלל לא נחקר באזהרה אלא הובטחה לו חסינות ונמסר לו שהוא לא חשוד בדבר. בינתיים, החשוד המשני בפרשה, שטוען בלהט לחפותו וכי לא ידע כלל על כוונתו של הרו לרמות את המדינה, נאלץ להמתין שנים כה רבות עד שיוכרע אם להעמידו לדין.

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה כי ״לאחר בחינת הראיות שנאספו בעניינו של עו"ד הראל ארנון, זומן עו"ד ארנון ע"י הפרקליטות לשימוע שנערך במהלך חודש אוגוסט 2020. בשימוע העלו באי כוחו טענות הגנה שונות, וביניהן טענה שהובילה לדין ודברים ממושך בין הפרקליטות לבין באי כוחו של עו"ד ארנון. בחינת הטענות כללה, בין היתר, פנייה בבקשה לסיוע משפטי ממדינה זרה. בחודשים האחרונים הועברה פנייה כאמור ועם קבלת המענה תבחן הפרקליטות את כלל הטענות ותגבש את עמדתה בנוגע אליהן ולהמשך הטיפול בתיק״.

הפופולריים