הסיפורים מאחורי הקהילות היהודיות שעלו מארצות ערב ואיראן

הסיפורים מאחורי הקהילות היהודיות שעלו מארצות ערב ואיראן
בכל תוכנית נסקור קהילה אחרת ונארח את בניה ובנותיה, כדי לשמוע את הסיפורים שלא סופרו - החיים בארץ שממנה באו, התרבות, המוסיקה וגם על העלייה לארץ • האזינו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ארץ חדשה
צילום: ללא קרדיט

סדרת התוכניות "ארץ חדשה" בכאן רשת ב מוקדשות לקהילות היהודיות שעלו מארצות ערב ואיראן. בכל תוכנית נסקור קהילה אחרת ונארח את בניה ובנותיה כדי לשמוע את הסיפורים שלא סופרו - החיים בארץ שממנה באו, התרבות, המוסיקה וגם על העלייה לארץ במשך עשרה פרקים. 

פרק ראשון: מצרים

מה גורם לצעיר יהודי במצרים להתגייס לפעילות חשאית לטובת ישראל, איך השפיעה מלחמת ששת הימים על היהודים בארץ הנילוס, מה האוצר שהתגלה בעליית גג בבית כנסת עתיק במצרים, וגם, היכן לפי המסורות דיבר משה רבנו עם פרעה?

 פרק שני: עיראק

למה אמא של סדאם חוסיין אהבה יהודים, מה גרם ליהודי האחרון בעיראק לעזוב את ביתו, ואיך רמת גן הפכה להיות בירת הקהילה העיראקית בישראל? 

פרק שלישי: סוריה

למה כתב היד המדויק ביותר של התנ"ך מצא עצמו בתוך מכונת כביסה, מה עלה בגורלו של כתר ארם צובה - ואיך זה שנשיא סוריה אסד שלח את תנחומיו על מותו של רב? 

פרק רביעי: לוב

למה ליהודים שגרו בלוב יש מבטא איטלקי, איך הצליחה כלה יהודיה לברוח מטריפולי לישראל בשנת 1967 לפני חתונתה - ומי בכלל בונה בית כנסת בתוך מערה?

פרק חמישי: מרוקו

הקהילה הגדולה ביותר מקהילות יהודי ערב: מהיכן הגיעו יהודי מרוקו, מדוע העלייה של משפחה אחת לישראל ארכה שנתיים, מהי שירת הבקשות ומהי שירת האבנים?

פרק שישי: תוניס

הידעתם שהאי ג'רבה נמצא על אותו קו אורך כמו ירושלים, ושרוב התושבים באי כהנים? פרק מיוחד ואקטואלי על יהודי תוניסיה, עם יקיר כהן שלנו, יקיר העדה התוניסאית במערכת כאן. שוחחנו גם עם איתן, יהודי תושב ג'רבה, שמספר על הקהילה שבוע לאחר המתקפה הרצחנית בהילולת ל"ג בעומר. 

בהמשך הסדרה, יסופר על יהודי אפגני בשם אשר גול, שבשנת 1979 ניסה לברוח מהמדינה כדי שלא יגייסו אותו בגיוס חובה לצבא המוג'הידין. בדרכו לגבול עם פקיסטן, תפסו אותו כוחות המוג'הידין, עינו אותו ואת חברו והם היו כפסע מעמוד התלייה. בסופו של דבר אחיו של אשר העביר סכום כסף גדול משוויץ, והמוג'הידין שיחררו אותו. אחיו של אשר נשאר באפגניסטן וגויס לצבא המוג'הידין.

55 שנים אחורה, נבחרת ישראל בכדורגל באה לשחק מול איראן, דיאנה רחמני תספר על ההתרגשות בקרב הקהילה היהודית המקומית שהייתה באוויר באותו הזמן. גיורא שפיגלר, השחקן שהבקיע את השער במשחק, יספר על הגול הראשון שהבקיעה הנבחרת. 

התוכניות זמינות להאזנה ולצפייה באתר, ביישומון ובפלטפורמות הסושיאל של "כאן"

הפופולריים