מכורים ברישיון: כך מגפת משככי הכאבים מתפשטת בישראל

מכורים ברישיון: כך מגפת משככי הכאבים מתפשטת בישראל
אוזלת היד של משרד הבריאות וקופות החולים, הנזק למכורים, הקלות בהשגת מרשם והמחיר של הגמילה | סדרת הכתבות השבוע בחדשות הערב בכאן 11
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תמונת סידרה, ריאד עלי, מכורים ברישיון 28.5.23
צילום: צרוב

החודש נחשף כי ישראל עלתה למקום הראשון בעולם בצריכות אופיו-אידים - משככי כאבים, ועקפה את ארצות הברית. השבוע בחדשות הערב בכאן 11: סדרת הכתבות "מכורים ברישיון" על מגפת משככי הכאבים שמתפשטת ועל אזלת היד של משרד הבריאות וקופות החולים בטיפול בה ובתשומת לב שמוקדשת לה.

פרק 1: הישראלים שקיבלו מהרופא אופיואידים - והפכו לנרקומנים

הפרק הראשון עוסק בדוח האחרון שפורסם ומראה על ממדי התופעה בישראל. הגענו לנקודה בה בישראל התופעה חמורה מבארצות הברית. אולם בזמן שמעבר לים התופעה מאוד מתוקשרת וחברות התרופות שילמו מיליארדים למטופלים על הנזקים, כאן, בארץ, הכול על מי מנוחות. הרופאים רושמים מרשמים - והמטופלים מתמכרים.

פרק 2: התרופה שחזקה יותר מהרואין - והפילה המוני ישראלים

הפרק השני עוסק באנשים נורמטיביים שרק בגלל אירוע חד-פעמי, כמו ניתוח בבית חולים או פציעה, הפכו לנרקומנים. שוחחנו עם מכורים ומכורים לשעבר שחוו את ההתמכרות ומגדירים עצמם כנרקומנים ונרקומנים לשעבר.

פרק 3: הצצה למרכזי הגמילה שמסייעים למכורים

הפרק השלישי עוסק בצעירים ובטיפול במרכזי גמילה ייעודיים שלא קיימים בארץ. וגם - הקלות הבלתי-נסבלת של השגת המרשמים והמחיר של הגמילה.

מחברת רפא נמסר: "תרופות אופיואידיות, מהוות מרכיב טיפולי חשוב ויעיל בחולים שטיפול במשככי כאבים אחרים אינו מסייע להם או אינו אפשרי עבורם. כאשר הן מותוות כיאות, ונלקחות תחת פיקוח רפואי נאות, הן מסייעות לשיכוך כאבים חזקים ולשיפור התפקוד ואיכות החיים של המטופלים.

כל חברות התרופות בארץ משווקות תרופות רק לאחר אישור משרד הבריאות ומעדכנות את עלוני התכשירים ואריזותיהם בהתאם להנחיות משה"ב. אנו, ממתינים עדיין להחלטות סופיות של משרד הבריאות באשר ליישום המלצות הבג"ץ. כמובן שנפעל על פיהן כשתגענה, כפי שאנו נוהגים מאז ומתמיד.

לחברות התרופות בישראל אין סמכויות חוקיות לטיפול בשימוש לא חוקי/לא מורשה בתרופות, או בזליגת תרופות. הסמכות מצויה בידי הרשויות האמונות על כך- אגף האכיפה במשרד הבריאות ומשטרת ישראל. יתר על כן, לחברות תרופות אין כל קשר/הרשאה חוקית לרישום וניפוק תרופות למטופלים או אכיפת שימוש נאות. כל התרופות האופיואידיות בישראל אמורות, על פי דין, להירשם למטופלים אך ורק על ידי רופאים, אשר מחויבים לרשום את התרופות לחולים מתאימים בלבד, תוך בחינת הקריטריונים לטיפול והסבר ומעקב צמודים, וחייבות להיות מונפקות על סמך מרשמים בלבד באופן מאוסדר ומפוקח בבתי המרקחת.

בכל הנוגע להליך של מר אברהם המתנהל בבית המשפט, רפא דוחה מכל וכל את כל הטענות חסרות השחר כפי שמפורט ויפורט בהרחבה בכתבי הטענות שהגישה ותגיש רפא בהליך. מפאת כבודו וצנעת הפרט של מר אברהם, רפא תמנע ממתן התייחסות מפורטת לטענותיו במדיה זו, ותשאיר את הדיון בטענותיו אל בין כתלי בית המשפט.
אנו מקווים כי העבודה של וועדת משרד הבריאות, יחד עם המוסדות הרפואיים ורשויות האכיפה, תישא בקרוב פרי ותצליח להפחית את תופעות השימוש לרעה/השימוש הלא נאות בתכשירים אלו".

הפופולריים