"ביקשתי להיפגש עם קב"ן ואף אחד לא עזר לי": לוחם צה"ל איים לשים קץ לחייו

"ביקש קב"ן וסורב": לוחם צה"ל איים לשים קץ לחייו
הלוחם, חייל בודד שהגיע מחו"ל כדי להתנדב לצה"ל, סיפר כי סבל מחרדות וממחשבות אובדניות בעקבות אירועים טראומטיים שחווה בשירותו, ולא קיבל את הטיפול המתאים. "אסור היה להשאירו לבד"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לוחמי צה"ל
צילום: דובר צה"ל

לוחם צה"ל איים אתמול (רביעי) לשים קץ לחייו באמצעות אקדח שהיה ברשותו. הלוחם, חייל בודד שהגיע מחו"ל כמתנדב, משרת ביחידה קרבית כבר מעל לשנתיים. בשיחה עם יו"ר עמותת טראומה פור גוד, אורן אור ביטון, אמר החייל: "ביקשתי להיפגש עם קב"ן שלוש פעמים ואף אחד לא עזר לי". 

החייל ירד מאוטובוס שבו נסע במקום מבודד, שם ישב וכתב הודעות לאמו ולבת זוגו. בת הזוג, שראתה את ההודעות, התקשרה מיד למשטרה ודיווחה על מצבו ועל מיקומו.

לדברי החייל, הוא חווה אירועים טראומטיים במהלך שירותו הצבאי, בהם הפרות סדר, מעצרים אלימים ושימוש באמצעים לפיזור הפגנות. עוד סיפר כי בוצע לעברו ירי במהלך סיור שביצע עם שני חבריו ליחידה באזור ג'נין. לדבריו, החיילים ירדו מהג'יפ הצבאי שבו נסעו, הסתתרו מאחורי סלע ולא השיבו אש, ויצאו מהמחבוא רק עם הגעתו של מפקד הפלוגה למקום. לדברי החייל, מאז הוא סובל ממחשבות אובדניות, מחרדות ומפלאשבקים לאירועים שעבר. 

שוטר ממשטרת מחוז חוף הגיע למקום, לקח מהחייל את האקדח שהיה ברשותו והעביר אותו לבית החולים. הלוחם שוחרר מבית החולים לביתו לבדו, ובמצוקתו התקשר ליו"ר עמותת טראומה פור גוד, אורן אור ביטון. ביטון אמר כי החייל היה במצוקה גדולה וכי במשך ארבע שעות ניסה למצוא מישהו שיסייע לו. "התקשרתי למוקד הצבאי וחזרו אליי רק אחרי שעות", סיפר ביטון והוסיף כי "החייל נמצא במצב של פוסט טראומה ואסור היה להשאירו לבד". לדבריו, החייל סיפר לו כי ביקש להיפגש עם קב"ן כמה פעמים, אך לא הצליח להשיג פגישה כזו. פסיכיאטר שפגש את החייל קבע כי הוא עבר טראומה וכי "קיים סיכון אובדני טנטטיבי ויש להרחיקו מכלי נשק". 

מגורמי צבא נמסר כי החייל מלווה כל היום על ידי קב"ן ונקבע לו תור לפסיכיאטר ביום ראשון הקרוב. מפקדיו פנו אליו מספר פעמיים כדי להיפגש עם גורמי בריאות הנפש, אך לדברי הגורמים החייל סירב. עוד הם ציינו כי החייל ביקש לראות קב"ן לראשונה השבוע, כששהה בימי מנוחה בביתו. לדבריהם, הרקע המשפחתי המורכב של החייל מוכר למפקדים, ולא מוכרת הטענה כי החייל חווה אירוע התקלות עם מחבלים. הגורמים הוסיפו שהאירוע דווח למצ"ח לאחר שניתן מענה על ידי המשטרה, והחייל לווה על ידי מפקדיו כך שלא נדרשה מעורבות נוספת של מצ"ח.

מדובר צה"ל נמסר: "לאורך שירותו הצבאי החייל מקבל מענה מגורמי בריאות הנפש על פי בקשתו ולווה על ידי מפקדיו. אמש, לפני חזרת החייל ליחידה, התרחש האירוע והוקפצו כוחות למקום על ידי מפקדיו. האירוע טופל על ידי המפקדים וקב"ן באופן מידי, ותואם המשך טיפול אצל הגורמים הרלוונטיים ברגע חזרתו מימי המחלה. מפקדיו ימשיכו ללוותו ולהעניק לו את המעטפת הנדרשת להמשך שירותו הצבאי". 

 

הפופולריים