"הסכנה באידיאולוגית הטרנס": תכנים הומופוביים למורים - בחסות החינוך

תכנים הומופוביים למורים - בחסות החינוך
משרד החינוך עורר סערה בעקבות כנס למורים עם תכנים אנטי להט"בים. ח"כ לזימי דרשה מקיש לקיים דיון בוועדה • ח"כ להב הרצנו: "הומופוביה לא חוסה תחת חופש הביטוי" • משרד החינוך: "תוכן הכנס לא אושר" • המרכז למאבק בהמרה ומחברותא: "עוד כנס בחסות לובי השנאה שמנסה לפגוע בקהילתנו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מצעד הגאווה 2019
צילום: צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

משרד החינוך הודיע היום (חמישי) כי לא יכיר בהשתלמות מורים העוסקת בתכנים אנטי להט"בי. הסערה התעוררה בעקבות כנס חינוך שתוכנן להתקיים באריאל ובפסגת זאב בשם "אבן ישראל 3". בכינוס המורים היו אמורים לעבור הרצאות ותכנים אנטי להט"בים. יוסי חביליו אחד מסגני ראש עיריית ירושלים הבהיר: "כנס טיפולי ההמרה לא יתקיים בפסגת זאב".

לפי הפרסום של מארגני הכנס, ההשתפות תוכר לאנשי החינוך לגמול השתלמות הן לחברי ארגון המורים והן לחברי הסתדרות המורים. בעלון של תכני הכנס נכתב: "שיחה על הסכנה באידיאולוגית הטרנס", " על הרקע התרבותי לתנועת הלהט"ב" ו"משיכה או בחירה? על עולמו של המתמודד". בין המרצים שאישור השתתפות, הרב יגאל לוינשטיין שהתבטא בחריפות נגד הקהילה הגאה.

תכני הכנס באריאל

נעמה לזימי חברת ועדת החינוך, אמרה בתגובה לכנס ההומופובי שמורים יקבלו עליו גמול השתלמות: "לא יפגעו בקהילה הגאה? תראו את ההזמנה להשתלמות שמורים יקבלו עליה גמול - הטרלול הרגרסיבי הכי מופרע מקבל הכרה דווקא נמשרד החינוך. ‏המתקפה הזו על הקהילה הגאה ובפרט על הנוער הגאה לא תעבור בשתיקה."

בנוסף, חברת הכנסת לזימי פנתה בשאילתא דחופה לשר החינוך יואב קיש ודרשה לברר איזה פיקוח קיים על תוכן השתלמויות הגמול ומה כמות ההשתלמויות האנטי להט"ביות הנוספות המתוכננות. כמו כן, לזימי קידמה דיון דחוף בוועדת החינוך.

תכני הכנס בירושלים

ח"כ יוראי להב הרצנו כתב בפייסבוק: "השתלמות מורים שלמה שעוסקת בהסתה פרועה נגד להט״בים בחסות משרד החינוך. האובססיה זו של רבנים, אנשי חינוך ותקשורת להפיץ פחד ושנאה נגד אנשים רק בשל נטיית ליבם היא קטלנית. היא מביאה אנשים לדכאון, לתחושת אשמה נוראית, להתאבד. הומופוביה לא חוסה תחת חופש הביטוי, ומדינת ישראל צריכה להיאבק בה - לא לממן את הפצתה".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "תוכן הכנס לא אושר על ידי הגורמים הרלוונטים במשרד החינוך, מכשנתגלתה הטעות הובהר כי עד לבדיקת התוכן ואישורו - הכנס לא יוגדר כמוכר לגמול השתלמות". 

פרטי ההשתלמות למורים

בהמשך לכנס האנטי להט"בי שמחזק טיפולי המרה ושנאת טרנסים, חברותא והמרכז למאבק בהמרה הגיבו: "עוד כנס בחסות לובי השנאה שמנסה לפגוע בקהילתנו ובמשפחתנו. 'טיפולי' המרה לא יעילים, מזיקים ומבוצעים בשיטות לא אתיות, הגובלות בכיתתיות. 'טיפולי' המרה הם מזימה אידיאולוגית משומנת היטב של ארגונים רדיקליים המונעים משנאת להט"ב. לצערם של ארגוני השנאה, איננו מתכוונים להיעלם או להשתנות. אנו קוראים למשרד החינוך לגנות את האירוע ולהתחיל לתמוך בגמול השתלמות לכנסים ואירועים המעלים את השיח כנגד 'טיפולי' המרה ובעד השלמה מלאה עם זהותנו המינית והמגדרית".

הילה פאר יו״ר האגודה למען הלהט״ב אמרה: ״מדובר בכנס שכל מהותו היא הסתה פרועה ושנאה אובססיבית ללהט״בים. לא ברור כיצד משרד החינוך אפשר מתלחתחילה את קידומו ככנס מקצועי ויש לתחקר את הנושא אך טוב עשה שמיד התנער מהכנס, כמו גם ראש עיריית אריאל וסגן עיריית ירושלים שהודיעו שלא יאפשרו הסתה בשטחם. הציבור הישראלי מוכרח לדעת שגורמים להט״בופובים מנסים לעשות היום הכל כדי להכשיר שנאה ולשנות את הלך הרוח הציבורי כלפי הקהילה הגאה. הם יעשו הכל כדי לקדם עינויי המרה, להכשיר שנאה נגד טרנסים ברחובות ולהפוך את המשפחות שלנו ללא לגיטימיות. מולם אנחנו נתייצב בחזית אחידה ולא נאפשר לקחת צעד אחד אחורה״.

הפופולריים