הפרקליט הבכיר, שחזור התאונה הקטלנית וקשר השתיקה של מערכת אכיפת החוק | תחקיר

הפרקליט הבכיר, התאונה הקטלנית וקשר השתיקה | תחקיר
המחדלים הזועקים בחקירה מתגלים: שחזור הרגעים הדרמטיים - דקה אחר דקה
תאונת דרכים ניידת מכונית
צילום: פלאש 90

פרקליט בכיר בפרקליטות המדינה, שאחראי על ניהול תיקי דגל של מדינת ישראל, נחקר בחשד לגרימת מוות ברשלנות בתאונת דרכים שבה פגע עם רכבו בהולכת רגל בת 88, שמתה מפצעיה כעבור 20 דקות מהגעתה לבית החולים. אלא שהתנהלות גורמי אכיפת החוק מעלה סימני שאלה סביב האירוע. הפרקליט הבכיר התקשר מייד לאחר התאונה למוקד מד"א. בשיחה, שארכה כ-8 דקות, הוא אמר: "פגעתי עם האוטו במישהי". בחקירתו במשטרה, שלאחריה שוחרר, הוא טען בתוקף שנסע באור ירוק.

בהודעה פנימית שיצאה במשטרה בזמן התאונה, שאירעה בפברואר האחרון בהוד השרון, נכתב כי מדובר בתאונה עם פציעה בינונית בלבד, מה שהוביל לאי הוצאת הודעה מהמשטרה על התאונה, על אף שגורמי הרפואה דיווחו על פצועה באורח קשה מאוד. עדים שהיו סמוך לזירה לא תושאלו, וחלק ממצלמות האבטחה הסמוכות לזירה לא נלקחו על ידי המשטרה.

"ראיתי פה אישה מפורקת", סיפר לכאן חדשות הפרמדיק נריה קתוע שהוזעק למקום. "היא חטפה מכה קשה מאוד, הפגיעה לא השאירה לה שום סיכוי, בטח לא בגילה. היא הייתה עם פגיעה רב-מערכתית, פגיעת ראש, מחוסרת הכרה".

"שמעתי חריקה חזקה מאוד של צמיגים ורצתי החוצה", סיפר עובד בקיוסק הסמוך למקום התאונה. "ראיתי אישה זקנה מדממת על כל הכביש, זה היה נוראי. לקחתי בקבוק מים ורצתי לשם. מייד הבנתי שאין עם מי לדבר. הייתה שם אשה זקנה שעברה במעבר חצייה. היה לה ירוק. האוטו נסע נורא נורא מהר, לא הספיק לעצור, ניסה לבלום ונכנס בה. היא עפה כמה מטרים וקיבלה מכה בראש. היו פה מלא עדי ראייה שעברו את הכביש, מלא אנשים".

עובד הקיוסק הכיר את אסתר, שהייתה נוהגת להגיע לקנות במקום. "היא הייתה בסדר גמור, צלולה, הלכה עם החברות שלה מהבית אבות. כל יום הן קנו כאן ארטיקים, חלב", הוא העיד. "ביום של התאונה היא קנתה פה. אני זוכר הכול. הנהג היה מאד מבוהל. אבל הוא לא היה צריך לנסוע ככה. זה אשמתו, הוא נסע מהר מדיי, הכביש הזה מתאים לנסיעה על 60-70 קמ"ש". למרות שהיה עד למה שהתרחש, הוא מעולם לא התבקש למסור עדות מסודרת על התאונה. גם לא היה פרקליט שליווה את התיק, כמקובל.

נוכח ניגוד העניינים, ומשום שהפרקליטות לא יכולה להכריע בנוגע לתיק שבו מעורב פרקליט מטעמה, פרקליט המדינה עמית איסמן הורה להעביר את הטיפול בחקירה לפרקליטות הצבאית. רק לאחר העברת התיק בחודש מאי, נעשו השלמות חקירה בסיסיות. אם יוחלט להעמידו לדין, יידרש אישור לכך של היועצת המשפטית לממשלה.

הפופולריים