אזהרה חמורה למערכת הבריאות על ההזנחה במחלקות הגריאטריות

אזהרה חמורה למערכת הבריאות על ההזנחה במחלקות הגריאטריות
פנייה יוצאת דופן ואפילו נואשת של פרופסור גליה רהב, יו"ר איגוד המומחים למחלות זיהומיות ומנהלת מערך מניעת זיהומים במרכזים גריאטריים, לראשי מערכת הבריאות: "אם לא ייעשה מהלך קיצוני, המרכזים הגריאטריים יקרסו" • משרד הבריאות: "ערים לקשיים הקיימים במרכזים הגריאטריים הנוגעים לטיפול בחיידקים עמידים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פרופסור גליה רהב
צילום: פרופסור גליה רהב

פרופסור גליה רהב, יו"ר איגוד המומחים למחלות זיהומיות ומנהלת מערך מניעת זיהומים במרכזים גריאטריים, פנתה בפניה נואשת ודרמטית לראשי מערכת הבריאות ובו היא קוראת להם לעשות מהלך קיצוני כדי לטפל בהתפשטות זיהומים עמידים ופטריות במרכזים הגריאטרים, כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11.

צפו בדיווח בחדשות הערב: 

לפי המכתב, במרכזים הגריאטריים אין צוות ייעודי למניעת זיהומים, לא רופא ולא אחיות. לא ניתן לאשפז בבידוד כי אין מספיק מקום ואי אפשר לסגור חדרים שלמים. אין תקציבים לרכישת ציוד חד פעמי וחומרי ניקוי. אין תקציבים לסיקור ובדיקות ואין מערכת של איסוף מידע. לדבריה של פרופסור רהב, יותר מ-70% מהקשישים שמאושפזים במחלקות מונשמים נשאים של זיהומים עמידים.

"המצב הקיים הוא שמרכזים גריאטריים לא מוכנים לקבל חולים עם חיידקים עמידים ובטח לא עם הפטריה קנדידה אאוריס. אם לא ייעשה מהלך קיצוני, המרכזים הגריאטריים יקרסו, אני זועקת זעקת חירום על המצב הבלתי נסבל אליו נקלעו הקשישים במדינת ישראל, בפרט אלו המאושפזים במרכזים הגריאטרים", כתבה רהב לראשי מערכת הבריאות.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "משרד הבריאות ער לקשיים הקיימים במרכזים הגריאטריים הנוגעים לטיפול בחיידקים עמידים. בשנת 2021 עודכנו תעריפי האשפוז, כך שמרכזים גריאטריים קיבלו תוספת תקציבית ייעודית עבור כל יום אשפוז במסגרת מניעת זיהומים במוסד ותוספות נוספות בהיקף של כ- 80 מיליון שקלים. בימים אלו, ובמסגרת התקציב שניתן לשנים 2023-2024, שוקד המשרד על תכנית מענה כוללת לבעיה המקצועית ובכלל זה לקשיים התקציביים".

הפופולריים