אומת ההייטק: כל אדם שביעי עובד בענף שצומח בקצב מסחרר

אומת ההייטק: כל אדם שביעי עובד בענף שצומח בקצב מסחרר
קצב הצמיחה בהייטק מ-2012 הוא פי 3 בהשוואה למספר המועסקים במשק, והוא הענף עם התוצר הגדול ביותר במשק ועם משכורת ממוצעת שגבוהה פי 2.7 מהמשכורת הממוצעת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הייטק
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

כחצי מיליון אזרחים מועסקים בההייטק, והוא הענף עם התוצר הגדול ביותר במשק, עם 290 מיליארד דולר ב-2022. כך דווח הבוקר (שלישי) בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, על פי הדוח השנתי של רשות החדשנות על מצב ההייטק הישראלי. עוד עלה מהדוח כי ההיי-טק צמח בקצב מהיר פי שלושה בהשוואה למספר המועסקים במשק.

כ-14 אחוז מאזרחי ישראל עובדים במקצועות ההייטק, זאת לעומת שיעור של 10.6% בשנת 2014. בשנים 2012 ועד תחילת 2023 קצב הצמיחה השנתי הממוצע במספר המועסקים בענף ההייטק היה 6.3%, בהשוואה לקצב של 2.2% בשנה במספר המועסקים בכלל המשק. ההייטק היווה בשנה האחרונה 18.1% מהתמ"ג של ישראל, להשוואה, בארה"ב הוא מהווה רק כתשעה אחוזים מהתמ"ג.

 

פערי השכר בישראל ממשיכים להעמיק כשהשכר הממוצע בהייטק בשנה שעברה עמד על 28,385 שקלים – גבוה פי 2.7 מהשכר הממוצע בשאר המשק, 10,452 שקלים. מאז שנת 2012 עלה שכר עובדי ועובדות ההיי-טק ב-9,465 שקלים בהשוואה לעלייה של 2,290 שקלים בשכר עובדים בשאר ענפי המשק.

נכון לאפריל 2023, פעלו בישראל 9,093 חברות טכנולוגיה שגייסו כסף ממשקיעים, נתון שממקם את ישראל במקום השלישי בעולם במדד זה וממצב אותה כחממת סטארט-אפים בולטת ברמה עולמית, כשלפניה רק סן פרנסיסקו וניו יורק. עם זאת, בהשוואה עולמית, ההשקעות בסטארטאפים בישראל ירדו ברבעון הראשון של השנה ביותר מ-70% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. זוהי ירידה חדה יותר מאשר במקומות אחרים שנבדקו.

ההייטק גם אמון על קצת פחות מחצי מהייצוא הישראלי, ועומד על 71 מיליארד דולר לאחר גדילה של כמעט פי שתיים בעשור האחרון. חברות ההייטק הישראליות גייסו בעשור האחרון 95 מיליארד דולר, המקום השישי בעולם לתקופה זו, כשרוב מוחלט של הכספים שגוייסו הגיעו ממשקיעים זרים. לצד זאת, בצל משבר כלכלי עולמי, הירידה בהשקעות בהייטק הישראלי מתחילת השנה גדולה מבמקומות אחרים בעולם.
בדוח נכתב כי החודשים הקרובים יהיו קריטיים להייטק הישראלי. ניסיון העבר מלמד כי לרוב, שני רבעונים לאחר שמתחילה התאוששות בשוק ההון בוול סטריט, ישנה גם עלייה בגיוסי הון ועובדים בהייטק הישראלי. לאור העלייה בנאסד"ק כפי שהוצגה מאז תחילת השנה, ניתן היה לצפות לעלייה בגיוסי ההון והעובדים בישראל כבר במהלך חודשי קיץ 2023. על פי האינדיקציות שהוצגו עד כה, ומקבלות חיזוק מנתוני אפריל ומאי, יש חשש אמיתי של מגמת היפרדות בין ההייטק הישראלי למגמות העולמיות.דרור בין, מנכ"ל רשות החדשנות: "התלות של המשק הישראלי בהייטק גדלה מאוד בעשור האחרון - ולכן עלינו לעשות כל הנדרש כדי לשמור על הענף ולהמשיך לטפח את התחרותיות שלו בשוק העולמי. 91% מההשקעות בהייטק הישראלי מומנו על ידי המגזר הפרטי - אין לזה אח ורע בעולם, וכ-80% מהכסף בהשקעות ההון סיכון בהייטק מבוססות על כסף זר. ההייטק הישראלי הוא שונה ואחר, מודל כזה לא מתקיים בשוק מקום בעולם: המשק ישראלי נסמך על התוצר ויצוא הייטק ועל מיסי ההייטק - יחד עם זאת הענף תלוי במגזר הפרטי ובמשקיעים זרים ולא מקומיים. מדובר במצב חריג בכלכלה העולמית - הכלכלה הישראלית כולה תלויה במידה רבה בשגשוג הענף הזה ובשימור וטיפוח אמון המשקיעים הזרים בו".

שר המדע, החדשנות והטכנולוגיה, אופיר אקוניס: "הממשלה תמשיך לדאוג ולתמוך בהייטק הישראלי". השר אמר בהתייחסות לדוח ש"למעלה משנה ניכרת האטה בשווקים הבינלאומיים ובתוכם בהייטק. תפקידנו כממשלה הוא להבטיח שמנוע הצמיחה העיקרי של ישראל בשני העשורים האחרונים ימשיך לנוע קדימה, להתעצם ולהמשיך להוביל ולעורר פליאה בכל העולם. אנחנו בעיצומו של הליך החקיקה, לקראת השלמתו, של החוק לעידוד השקעות הון בוועדת הכספים של הכנסת. בשבועות הקרובים נפרסם הודעה על החלטות נוספות שיתמכו בחדשנות הישראלית. אני קורא למשקיעים מכל העולם להמשיך ולהשקיע בהייטק הישראלי, במדע ובטכנולוגיה".

הפופולריים