"אתה יכול למות כי אתה במקום הלא נכון"

"אתה יכול למות כי אתה במקום הלא נכון"
כתב "מכאן", שהיה בזירת הרצח ברהט, מספר בריאיון ל"קלמן ליברמן" איך זה לחיות כבן לחברה הערבית: "גם כשאתה במספרה, אתה יכול למצוא את עצמך תוך כמה דקות ברשימת המתים. לעבריינים יש מעמד"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
זירת הרצח רהט 28.6.23
צילום: מלצמת אבטחה

כתב "מכאן", אחמד אבו סוויס, שהיה בזירת הרצח ברהט, סיפר היום (רביעי) בריאיון לכאן רשת ב איך זה לחיות כבן לחברה הערבית. "אנחנו חיים בחברה בדואית שמאמינה בלנקום. יש הרבה סכסוכים", הוא הסביר לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן. "המציאות היום ברהט, ובכלל בחברה הערבית, היא מאוד בעייתית, קשה ובלתי אפשרית. אתה לא יכול לחיות בבית, לשבת בחצר בחוץ. אתה שומע קולות של יריות מכל כיוון. בתוך המטבח שלך, בחדר השינה שלך, אתה מאויים. אתה יכול להיות ברשימת המתים בכל דקה".

הוא המשיך ואמר: "אנשים שהכירו את הנרצח אמרו שהוא בחור צעיר, בן 24, עובד, לא איש בעייתי. בחברה הערבית, כדי למות אתה לא חייב להיות עבריין. אתה יכול למות כי אתה במקום הלא נכון, כי מישהו מהמשפחה שלך עשה טעות, ואתה תשלם עליה. אם לא יכולים להגיע אליו או לא מצליחים להשיג אותו - אתה המטרה אחר כך. כשאתה במספרה, אתה יכול למצוא את עצמך תוך כמה דקות ברשימת המתים. לא בגלל שאתה עבריין, חלילה. רק בגלל שהעבריינים רוצים X מסוים ומבחינתם שימותו עוד שלושה לידו, העיקר שהם יגיעו למטרה שלהם".

אבו סוויס שיחזר את המראות מהזירה: "הגעתי בשניות הראשונות. הנהג ישב בכיסא שלו מלא דם. אשתו, שבהיריון מתקדם, נכנסה וישבה לידו, צורחת ובוכה. אחרי זמן קצר הגיעה ניידת טיפול נמרץ. היו לו 14 כדורים בחזה. אחת הבנות שלי התחילה לבכות כשחזרנו הביתה ולא הצליחה לעמוד על הרגליים. הלכנו למיון. אנשים חיים פה בטראומה. הבת שלי עד עכשיו ישנה בחדר".

לעומת רבים, הוא לא מפנה את האצבע המאשימה כלפי חוץ, אל המשטרה או אל הממשלה. לדבריו, "אנחנו האשמים הראשונים. אנחנו מעודדים עבריינים. היום, עבריין שסוחר סמים ומוכר נשק - הוא האדם המקובל שקמים בפניו ולוחצים לו ידיים. לאנשים העבריינים יש מעמד, מעריכים אותם. האנשים הטובים הם רוב דומם שמעדיף להתקפל. האחוזים גדלים מהר. רואים שהאלימות משתלמת. העבריינים מנצלים את ואקום ההנהגה".

ירי חסר רחמים בניסיון חיסול במספרה - לעיני ילד קטן
הפופולריים