לקראת המחאה בנתב"ג: איומים בקנסות ועד 5,000 מפגינים

לקראת המחאה בנתב"ג: איומים בקנסות ועד 5,000 מפגינים
במשטרה יחלקו דוחות על חסימת צירים לשעת חירום ויגררו כלי רכב שיושארו בצידי הדרך במקרה של שיבוש התנועה בשדה בשל המחאה • מ"מ מנכ"ל רשות שדות התעופה: "נמל התעופה יכול להפוך בתוך שניות למקום בו מופעל נוהל חירום" • מובילי 'כוח קפלן': "פגיעה מכוונת בחופש המחאה מצד משרתיהם של בן גביר ומירי רגב"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתב"ג, נמל התעופה בן גוריון
צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

המשטרה נערכת למחאה מחר (שני) בנתב"ג ומתכננת שורה של צעדים נגד מי שיחסום את הכבישים בנתב"ג. בין השאר יוטלו קנסות על חסימת צירי תנועה המשמשים לשעת חירום וגרירת כלי רכב שיושארו בצידי הדרך. מפקד מחוז מרכז, ניצב אבי ביטון, קרא למארגני המחאה לא לחסום את הכביש באזור השדה: "גלו אחריות שלא יקרה אסון שנתחרט עליו". 

88,450 נוסעים בינלאומי ב 536 תנועות נחיתות והמראות, חלק מהטיסות יוקדמו בכדי להמנע מהצורך להתמודד עם המחאה. מחר בין חמש אחר הצהריים לחצות יעברו בנמל מעל 27 אלף נוסעים. המחאות ייערכו רק במיקום המאושר שנקבע על ידי מנהל רשות שדות התעופה מכוח סמכותו לפי כללי רשות שדות התעופה בטרמינל 1, אין לקיים מחאה או התקהלות בשטח אחר מעבר למיקום זה. מספר המתקהלים במקום המחאה יוגבל ל-5,000 איש. במשטרה הסבירו כי "מסבר זה נגזר מגודלו של שטח מיקום המחאה", כך נכתב במכתב מטעמו של מפקד המחוז.

מובילי 'כוח קפלן' מסרו בתגובה: "פגיעה מכוונת בחופש המחאה מצד משרתיהם של בן גביר ומירי רגב.קוראים לציבור הרחב להגיע בהמוניו לנתב״ג מחר. לא ניתן לאף אחד לפגוע בזכות המחאה. נפגין מחר כמתוכנן מחוץ לטרמינל 3, נממש את זכותנו הדמוקרטית, ונראה שזכותו של כל ישראלי וישראלית להפגין נגד הדיקטטורה. צאו בהמוניכם להציל את הדמוקרטיה".

בכיר במשטרה אמר לכאן חדשות כי "אחרי נחיתת החירום שראינו הלילה בנתב"ג, עם הקפצה של עשרות רכבי חירום, אנחנו מקווים שהמפגינים יבינו את החשיבות של צירי תנועה פנויים מסביב לשדה ובתוכו. חסימה יכולה להסתיים באסון כבד". 

במשטרה הדגישו כי היא תאפשר למשתתפי המחאה להפגין בגזרת המרחב, אולם לא תאפשר חסימת צירים ו"כל ניסיון לשבש את התנועה בגזרת המרחב ובצירים העוקפים ייאכף באפס סבלנות מתוך אחריות לביטחון הציבור". 

גם ברשות שדות התעופה התייחסו לנושא, אחרי נחיתת החירום הלילה שהסתיימה בשלום. מ"מ מנכ"ל הרשות, אמנון כהן, מסר כי "אמש ראיינו עד כמה נמל התעופה הוא מקום עם רגישות מבצעית גבוהה מאוד הנוגעת ישירות לחיי אדם. נמל התעופה יכול להפוך בתוך שניות למקום בו מופעל נוהל חירום שחיי מאות אנשים תלויים בו. אם חס וחלילה נמל התעופה היה חסום והכניסה אליו הייתה פקוקה כוחות הביטחון וההצלה לא היו מסוגלים להיכנס במהירות לשדה ולהיערך בהתאם". 

מארגני המחאה מסרו בתגובה להתבטאויות כי ""עצוב לראות את ההשתלטות הפוליטית גם על רשות שדות התעופה. זכותם של אזרחי ואזרחיות המדינה למחות בכל מקום נגד הדיקטטורה וזה בדיוק מה שיקרה מחר. מחאה דמוקרטית, בלתי אלימה שתעצור את הכוונות הדיקטטוריות של ממשלת ישראל. אנו מצפים ממשטרת ישראל לשמור על זכות המחאה הקדושה במדינות דמוקרטיות". 

הפופולריים