השר גולדקנופף: "יש הבדל עצום בין המחאה בקפלן לבר אילן"

השר גולדקנופף: "יש הבדל עצום בין המחאה בקפלן לבר אילן"
שר הבינוי והשיכון בריאיון לאיילה חסון בכאן רשת ב: "כשהחרדים הפגינו לא היה להם הרבה זמן כי הפליקו בהם מכות" • פסקת ההתגברות: "הלכנו עם הממשלה בתום לב" • גיוס חרדים: "אל תעשו בעיות למי שרוצה ללמוד, לא מדובר במסות" | האזינו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יצחק גולדקנופף
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

שר השיכון והבינוי יצחק גולדקנופף התייחס היום (חמישי) בריאיון איילה חסון בתוכנית "הבוקר הזה" למחאות הענק אמש באיילון, וטען כי המחאות שהובלו על ידי החרדים לא טופלו באותו האופן. "החרדים לא יכלו להפגין הרבה זמן כי הפליקו בהם מכות, עצרו אותם והיו גם ילדים חריגים שתפסו וזרקו אותם לרצפה. אלו מראות שלא רואים בקפלן", אמר גולדקנופף. "יש הבדל באיך שעוצרים את ההפגנות של הפלג בבר אילן לעומת קפלן. במחאות בירושלים אומרים להם 'אתם לא תפגינו גם אם יש לכם דעה אחרת'".

האזינו לריאיון המלא עם השר יצחק גולדקנופף בכאן רשת ב

גולדקנופף התייחס גם להתפטרותו של ממ"ז תל אביב עמי אשד שהציתה את המחאות אמש באיילון וטען כי מדובר ב"שאלה משפטית". לדבריו, "לא נכנסתי לעניין אם זה פוליטי או לא. ההדחה הזו הייתה קודם של המפכ"ל שרצה לפטר אותו בלי קשר. אני מקווה שבמשך הזמן כל אחד יתעשת ויבין האם הדרך הזו הייתה נכונה".

על האיומים של יו"ר ועדת הכספים משה גפני לממשלה בנוגע להקפאת קידום פסקת ההתגברות אמר: "ראשית כל, גפני לא אומר את זה מעצמו. יש הנחיה של מועצת גדולי התורה והדברים האלה נכתבו בהסכמה הקואליציונית. אפילו הנשיא כתב שנושא גיוס בני ישיבות זה לא שפיט". הוא הוסיף: "כשדיברנו על פסקת ההתגברות הלכנו עם הממשלה הזו בתום לב. גם על מערכת השפיטה, בנושא הזה לא היינו כל כך מעורבים, אבל אם הממשלה החליטה והליכוד החליט שהולכים על מערכת השפיטה, עילת הסבירות - לא נלך נגד".

 

כשנשאל על סוגיית גיוס החרדים ועל הטענות שהמפלגות החרדיות מנסות להדיר את הציבור החרדי משירות בצה"ל: "מי אמר שאנחנו לא מאפשרים למי שרוצה? אנחנו אומרים רק על הגיל - מגיל 21, 22. מי שירצה לעבוד הוא יכול לצאת בגילים האלה, אבל מי שרוצה להישאר בלימוד, אל תעשו להם בעיות לא מדובר פה במסות. אנחנו מייצגים רק את אלה שהם תורתו אומנותו".

על המתחים בין חילונים לחרדים: "יש תקופה רגישה בהרבה דברים, וגם בזה. אבל מי שנפגש איתנו, גם מהשמאל, כל אחד מבין שהיהדות שמרה על יהדותה. עם ישראל המשיך כי נשמרו עקרונותיו. אנחנו לא יכולים לקחת ולסגור את הישיבות ולהגיד יאללה רבותי כולם לצבא. זה צריך להישאר, והם מבינים שזה צריך להישאר, זה ערך עליון. לשבת וללמוד זה לא דבר קל. אבל מי שקיבל על עצמו שהוא לומד כל היום - אנחנו חייבים לכבד את זה".

כזכור, בשבוע שעבר פורסם בכאן 11 כי תוכניתו של גולדקנופף תבטיח למחוסרי דיור שיעמדו בפרמטרים של משרד השיכון, מענק של 50 אלף שקל לרכישת דירה מיד שנייה, בכפוף לזכייה בהגרלה. התוכנית תתוקצב בכ-100 מיליון שקל לשנתיים הקרובות, ותאפשר מענקים לכ-2,000 זוכים. האמנם, התוכנית של גולדקנופף תמומן מתקציבים הנובעים מההסכמים הקואלציוניים בין הליכוד לסיעת יהדות התורה, ולא מתקציב משרד השיכון.

הפופולריים