לקראת ההפגנות הבאות - המפכ"ל הורה: נקודות מעצר יוקמו ליד המוקדים המרכזיים

המפכ"ל: נקודות מעצר יוקמו ליד המוקדים המרכזיים בהפגנות
המשטרה מקשיחה עמדות לקראת המשך המחאה נגד הממשלה, אך המפכ"ל אמר למפקדי המחוזות כי "צריך להפעיל שיקול דעת בהפעלת מכת"זית". המשטרה בתגובה לפרסום: "נקודות המעצר לא ישמשו לכליאת מפגינים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פרשי משטרה במחאה באיילון 05.07.23
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

המחאה נגד הרפורמה במערכת המשפט: במשטרה נערכים להפגנות שיתקיימו ביום שלישי ומפיקים לקחים מהשבוע האחרון. בחדשות שישי דווח אמש (שישי) כי המפכ"ל יעקב שבתאי החליט על הקמת נקודות מעצר ליד כל מוקד הפגנה גדול והדגיש בפני מפקדי המחוזות: "צריך להפעיל שיקול דעת בהפעלת מכת"זית".

בעקבות הפרסום והביקורת שנמתחה על דברי המפכ"ל בקרב המוחים מסרה המשטרה הערב כי נקודות המעצר לא ישמשו לכליאת מפגינים במקום, אלא יהוו עמדות משטרתיות שבהן שוטרים יקבלו עצורים או מעוכבים, יחתימו אותם על טופס ולאחר מכן יוחלט אם הם יילקחו לתחנת המשטרה או ישוחררו. 

מחר תתקיים פגישה של ראשי ארגוני המחאה עם מפקד מחוז המרכז של המשטרה, שבה ינסו להגיע להסכמות לגבי ההפגנות המתוכננות להמשך השבוע. 

יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי הגיבה על הפרסום ואמרה כי הוא "מעורר חלחלה, ומעיד על הכוונה לבצע מעצרים המוניים, על אף שאין שום תכנון לאלימות". לדבריה, "זהו שבוע קריטי לאמון הציבור במשטרת ישראל. על המפכ"ל מוטלת השמירה על הסדר אבל עוד קודם לכן השמירה על הציבור". מיכאלי דרשה לגנוז את התוכנית להקים נקודות מעצר "באופן מידי". 

גם הערב מתוכננות הפגנות ברחבי הארץ, זו השבת ה-27 ברציפות. ביום חמישי הודיעו ראשי ארגוני המחאה נגד הרפורמה על "יום שיבוש חסר תקדים" ביום שלישי. "אנחנו פונים לגופים רבים בארץ - שחררו את העובדים באותו היום", ביקשו. במסיבת עיתונאים שנערכה בתל אביב דרשו ראשי המחאה לא לחזור לשיחות ההידברות אלא אם החקיקה המשפטית תיעצר באופן מוחלט. 

ההכרזה על יום מחאות נוסף הגיעה לקראת החקיקה שמתכננת הקואליציה לקדם בשבוע הבא. ביום שני תעלה הצעת החוק לצמצום עילת הסבירות לקריאה ראשונה במליאת הכנסת. יומיים לאחר מכן, ביום רביעי, יתקיימו הבחירות החוזרות לוועדה למינוי שופטים. 

ביום רביעי בערב יצאו המונים במחאה אחרי התפטרותו של מפקד מחוז תל אביב, ניצב עמי אשד, שטען במסיבת עיתונאים כי הודח מתפקידו על רקע פוליטי. הפגנות התקיימו בכ-40 מוקדים ברחבי הארץ, כשהמרכזי בהם היה נתיבי איילון בתל אביב שנחסמו. מפגינים הבעירו מדורות וחסמו את הדרך, והמשטרה פינתה אותם באמצעות מכת"זית ופרשים. בזמן החסימה דרס נהג מפגינים בנתיבי איילון ופצע אחד מהם באורח קל.

 

הפופולריים