מרפסת סוכה בכל בניין? התקנה השנויה במחלוקת שמקדמים במשרד הפנים

מרפסת סוכה בכל בניין? התקנה שמקדמים במשרד הפנים
מטה התכנון ידון ביוזמה שתחייב קבלנים לבנות מרפסת סוכה בלפחות רבע ממספר הדירות בבניינים חדשים שיבנו בכל עיר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מרפסת סוכה
צילום: צילום: יעקב לדרמן, פלאש90

מטה התכנון במשרד הפנים, בראשות נתן אלנתן, ידון היום (ראשון) בקידום יוזמה חדשה לתקנה שתחייב את הקבלנים בבניית בניינים חדשים בישראל בגובה של בין ארבע ל-16 קומות, להקצות לפחות כ-25% ממספר הדירות לדירות עם מרפסת סוכה.

הכוונה הנבחנת היא שכרבע מהבנייה החדשה בבניין בכל עיר בישראל עד לקומה 16, תהיה של דירות בהן תבנה מרפסת ללא הצללה, תחת כיפת השמיים, לשם קיום מצוות הסוכה. בדיקת כאן חדשות מעלה כי מטה התכנון של אלנתן ומנהל התכנון בראשות רפי אלמליח, לא הציגו עד כה שום עבודה מקצועית מקדימה שמצדיקה את התקנה ומציגה אומדנים לגבי ביקושים בערים שונות, או את העלויות התוספתיות שיחייב המהלך, ואת מידת השפעתו על המרחב העירוני, אם קיימת.

"מדובר בתקנה הזויה", טוען בכיר בענף התכנון והבנייה. "אם התקנה הזו תעבור קבלנים יהיו חייבים לבנות מוצר נחות – כלומר מרפסת ללא הצללה בשמש הישראלית הקופחת בתנאי אקלים מדבריים – רק בשביל שישה ימים בשנה. תכף גם יגידו לנו שכל קבלן מחוייב לבנות מטבח עם שני כיורים – חלבי ובשרי. יש פה פגיעה ניכרת בחופש העיסוק ובשיקולים מסחריים שאמור ויכול לשקול כל קבלן בעצמו".

ממטה התכנון נמסר: "התקנה הנבחנת לחיוב בניית מרפסות הסוכה לא תייקר את עלויות הבנייה, אך תיתן מענה לציבור המסורתי המתגורר והרוצה להתגורר בערים ושכונות מעורבות. נושא מרפסות הסוכה נמצא בשלב הבחינה ומשכך מתקיימת פגישה עם נציגי פורום ה-15 ובהמשך יתקיימו פגישות נוספות עם אנשי מקצוע לנושא זה, עד לקבלת החלטה".

ממינהל התכנון נמסר בתגובה: "בימים אלו הנושא נבחן על ידי גורמי המקצוע". גם אורי קידר מנכ"ל תנועת ישראל חופשית מסר: "התקנה החדשה שמקדם נתן אלנתן היא כפייה דתית לכל דבר. לא עולה הדעת שתקנה מסוג זה תעלה לשולחן הדיונים ותחייב גורמי תכנון ורשויות מקומיות לחייב קבלנים לשקול שיקולים הלכתיים. ככל שהתהליך יתקדם, נפנה לערכאות כדי לעצור אותו. אריה דרעי והשליחים מטעמו לא יעשו פה מדינת הלכה".

הפופולריים