מפקד מחוז תל אביב הנכנס, ניצב פרץ עמר: "האם חזקת החפות לא קיימת לאנשי משטרה שמבצעים את תפקידם?"

"שוטר לא משתמש באלימות - הוא משתמש בכוח"
מפקד מחוז תל אביב בריאיון לאסתי פרז בן עמי בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב, על הטענות שהוא הגיע מטעם השר לביטחון לאומי, המדיניות המשטרתית בהפגנות, איילון ועבודי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ההפגנה באיילון
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מפקד מחוז תל אביב הנכנס, ניצב פרץ עמר, הגיב היום (רביעי) לטענה כי הוא הגיע לתפקיד מטעמו של השר לביטחון לאומי, ואמר כי: "אני רציתי להישאר בדרום אבל המציאות לפעמים שונה ואני רואה את עצמי חייל ומבצע פקודות. זה לא חדש שבהחלפת מפקד מחוז השר מבצע ריאיון. הוא חותם על מינוי וצריך לוודא שהוא עושה את הדבר הנכון".

האזינו לריאיון המלא עם ניצב פרץ עמי בכאן רשת ב

 

עמר התייחס גם לעניין חקירות השוטרים במח"ש לאחר הטענות לאלימות בהפגנות ואמר כי יש צורך לשנות את הטרמינולוגיה: "שוטר לא משתמש באלימות - הוא משתמש בכוח, יש לו סמכות להשתמש בכוח. יכול להיות שהוא השתמש בו באופן מופרז. הייתי מעדיף שהתמונות האלו יתייתרו. השוטרים שלי יודעים שאסור לנו להגיע למצבים האלה. לפעמים אנחנו לא שולטים בכל המשתנים הרלוונטים ומגיעים לתוצאה לא רצויה. מה שאני כן יכול לעשות עם כל הכוח הגדול שיש לי, זה להימנע מהסיטואציות האלה. אפילו בעד זה שיסגרו את אילון. אילון זה לא ערך מקודש". בנוסף ציין מפקד המחוז כי: "המפגינים שירדו מירושלים היו תחת השפעת אלכוהול, הייתה אלימות מצד המוחים ולא הייתה לנו דרך אחרת אלא להשתמש בכוח". 

כשנשאל על חקירתו של מפקד יס"מ ת"א יאיר חנונה והטענות על אלימות ואמירות קשות מצדו למפגין בן ה-18 שעצר: "בנתיים אף אחד לא הציג בדל של ראייה שהדברים האלה נאמרו, לא תפקידי לברר את זה. אם משפט כזה נאמר זה חמור ביותר ומי שאמר אותו יישא בדין. נמתין בסבלנות לתשובות מח"ש". עוד הוסיף עמר על קבלת הפנים החגיגית שערכו השוטרים לחנונה בכניסתו לחקירה הבוקר: "זו לא דרך לחזק שוטרים. אנחנו לא עושים מהלכים כאלה. זו התנהגות טבעית כלפי המפקד שלהם אבל ביקשתי מהם לעזוב את המקום".

מפקד מחוז תל אביב הוסיף בנושא חקירות השוטרים בכלל: "אם הם בסופו של דבר השוטרים יצאו בסדר, מישהו יכול לקחת את כל מה שנאמר עליהם בתקשורת ולהחזיר את זה בחזרה? הנזק כבר נגרם. אם הם היו לא בסדר יבואו איתם חשבון, אבל מי יפצה את השוטרים על כל השיימינג שנעשה להם אם הדברים לא קרו? האם חזקת החפות לא קיימת לאנשי משטרה שמבצעים את תפקידם?".

מפקד מחוז תל אביב נשאל על תקרית אמיתי עבודי בן ה-18: "יש מאות מצלמות גוף שצריך לסרוק אותן כדי להגיע לצילומים הרלוונטיים. בין היתר גם תמונות של הנער כשנקלע למצב שנקלע. אני לא אוהב את התמונה והסיפור של הנער הזה. יש לי בן בגיל שלו. לא הייתי רוצה שיגיע למצב כזה. אם מישהו נהג בו לא כראוי הוא בסוף יישא בדין. הלוואי והאירוע הזה לא היה קורה".

הפופולריים