עיריית ירושלים דרשה לסגור את בית הקפה בשבתות - בניגוד לחוק

עיריית י-ם דרשה לסגור את בית הקפה בשבתות - בניגוד לחוק
באחד מסעיפי המכרז להפעלת בית הקפה בגן השושנים בעיר ביקש לסגור את העסק בשבתות ובחגים כתנאי הכרחי לזכייה במכרז • בית המשפט המחוזי פסק כי "אין בסמכותו של גורם מנהלי או מקצועי בעירייה לאסור בעקיפין פתיחת בית קפה בהתחשב בשיקולים של מסורת דתית במסגרת התקשרות חוזית"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ירושלים (אילוסטרציה)
ירושלים (אילוסטרציה) צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בית המשפט המחוזי פסל היום (ראשון) את הניסיון של עיריית ירושלים לכפות סגירת בתי קפה בעיר בשבתות ובחגים. העירייה פירסמה מכרז להפעלת בית קפה בגן השושנים בעיר. באחד מסעיפי המכרז, הוסיפה העירייה תנאי חדש המחייב את הזוכה לסגור את העסק בשבתות ובחגים כתנאי הכרחי לזכייה, מדובר בסעיף לא חוקי שמבטל בין היתר את חוק העזר העירוני. 

בעקבות פרסום נוסח המכרז התקדימי, החליטה תנועת התעוררות ממועצת העיר ירושלים לעתור לבית המשפט המחוזי בירושלים באמצעות עורך דינה ד"ר מתן גוטמן ולבקש לבטל את תנאי המכרז כפי שפרסמה העירייה במקור. בחודשים האחרונים יזמה התנועה הפגנות שהתקיימו בקפה גן שושנים בהשתתפות עשרות ירושלמים שמחו נגד הכפייה של עיריית ירושלים ולטובת שבת שמכבדת את כל תושבי ירושלים – דתיים, מסורתיים, חילוניים וחרדים.

היום התקבל פסק הדין, השופטת שירלי רנר פסקה: "סבורה אני כי כשם שאין בסמכותו של גורם מנהלי או מקצועי בעירייה לאסור במישרין פתיחת בית קפה בהתחשב בשיקולים שמסורת דתית, ככל שאין איסור כזה במסגרת חוק העזר, כך גם אין בסמכותו של גורם מנהלי או מקצועי בעירייה לאסור בעקיפין פתיחת בית קפה בהתחשב בשיקולים של מסורת דתית במסגרת התקשרות חוזית". לדברי השופטת רנר, "השאלה בעיני היא של סמכות ולא של אופן הפעלת שיקול הדעת בקבלת ההחלטה על תנאי המכרז. סמכות ולא סבירות ההחלטה". בנוסף הטיל בית המשפט על העירייה הוצאות משפט בסך 10 אלף שקלים.

אדיר שוורץ יו"ר תנועת התעוררות בירושלים מסר: "ניצחון חשוב לירושלים ולציבור הליברלי בעיר. מנענו בבית המשפט תקדים מסוכן שיכל להשליך על מכרזים נוספים בשלל תחומים. תנועת התעוררות נלחמת למען הירושלמים - הם אלו שיקבעו האם בית הקפה מתחת לביתם יהיה פתוח או סגור בשבת, רק הם. לא קואליציית ליאון-חביליו-קינג ולא עסקני העיר יקבעו את צביון השכונות".

ד״ר מתן גוטמן שייצג את העותרת מסר: "ניצחון גדול לשלטון החוק. בית המשפט העמיד את העירייה על הוראות הדין, וקבע כי העירייה אינה יכולה לכפות סגירה מטעמים דתיים של שמירת שבת ללא סמכות מפורשת בחוק״.

הפופולריים