מעון נעול במקום מאסר: העליון הקל בעונשו של עבריין מין, השופט שהתנגד – "הקורבן נדחק לקרן הזווית"

סחט וביצע מעשים מגונים - ולא יישלח למאסר
העליון קיבל את ערעורו של בן 18 שכשהיה בן 16, איים על קטין אחר וביצע בו מעשים מגונים עקב חוב בין השניים והמיר את 6 שנות המאסר שנגזרו עליו לשהות במעון נעול • אחת השופטות שתמכה בהקלה: אינטרס הקורבן אינו העיקרי אליו מתייחס ביהמ"ש
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בית משפט
צילום: מרים אלסטר פלאש 90

בית המשפט העליון קיבל היום (שני) את ערעורו של אדם שביצע עבירות חמורות כשהיה בן 16, והמיר את עונש שש שנות המאסר שנגזרו עליו לשהות במעון נעול. לפי כתב האישום, האדם שהורשע בביצוע העבירות סיפק מריחואנה למי שהתלונן עליו, אך מאחר והוא לא יכל לשלם, הודיע לו כי עליו לשלם לו סכום כפול.

לאחר מכן, נפגשו השניים במקרה, והמורשע איים על חייו של המתלונן בסכין, אמר לו "היום אתה לא חוזר הביתה" ואף ביצע בו מעשים מגונים. בין היתר הוא איים לפגוע באיבר מינו בעזרת סכין תוך שהוא מצלם אותו, ולאחר מכן אף קשר אותו, ואילץ אותו לבצע אקט מיני תוך איומים. עקב האיומים הלך המתלונן להביא את סכום הכסף שדרש ממנו התוקף. הוא הורשע בביצוע מעשה סדום, מעשים מגונים, סחיטה באיומים ועוד.

השופט יוסף אלרון, שהיה בעמדת מיעוט, הביע תדהמה מההקלה בעונש, וציין שתהום פעורה בין עמדתו לבין עמדת עמיתיו, ותהה כיצד אותו צעיר לא ירצה יום במאסר. השופטת רות רונן שתמכה בהקלה ציינה כי האינטרס של הקורבן איננו העיקרי אליו התייחס בית המשפט בגזירת הדין, והביעה תקווה שהנפגע יבין שמסקנתה אינה נובעת מהקלת ראש. השופט יחיאל כשר שהסכים איתה סבר כי העונש שהוטל על הקטין חריג בחומרתו וביקש להבהיר שאיש לא יטעה ויראה בפסק הדין כתקדים.

הפופולריים