העליון דחה את הערעור על שחרורו של אלישע ירד למעצר בית

העליון דחה את הערעור על שחרורו של אלישע ירד למעצר בית
השופט בבית המשפט הצבאי עופר טען כי "אין חשד סביר" והחליט לשחרר את ארבעת החשודים הפלסטינים במעורבות באירוע • מחר ידון בית המשפט בהארכת מעצרו של החשוד ברצח הפלסטיני יחיאל אינדור
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ההרוג הפלסטיני קוסאי מעטאן
ההרוג הפלסטיני קוסאי מעטאן וזירת האירוע צילום: ללא

בית משפט הצבאי בעופר החליט היום (חמישי) לשחרר את ארבעת החשודים הפלסטינים במעורבות באירוע בבורקה, שבמהלכו נורה צעיר פלסטיני בן 19 בעימותים בין יהודים לפלסטינים. השופט הצבאי כתב בהחלטתו כי "אין חשד סביר" וכי "לא ניתן לקשור את החשודים למעשים שבגינם נחקרו".

מוקדם יותר הגישה פרקליטות בקשת רשות ערר על החלטת בית המשפט המחוזי לשחרר את אלישע ירד, דוברה לשעבר של חברת הכנסת לימור סון הר מלך, ממעצרו. בית המשפט העליון דחה את בקשת רשות הערעור שהגישה המדינה על שחרורו של אלישע ירד למעצר בית.

השופטת רות רונן נימקה את החלטה ואמרה כי "מטבע הדברים, בהמשך החקירה עשוי להצטבר חומר ראיות נוסף שייתכן שיהיה בו כדי לשנות את התמונה הראייתית ביחס למעורבותו של המשיב באירוע. ככל שתסבור המדינה כי הצטבר אצלה חומר כזה המצדיק את מעצרו מחדש של המשיב מאחורי סורג ובריח, ברי כי יהיה באפשרותה לפנות פעם נוספת לבית משפט השלום בבקשה כאמור, וזו תיבחן בהתאם לתשתית הראייתית שתהיה קיימת באותה עת. למותר לציין כי אין באמור משום הבעת עמדה כלשהי ביחס לבקשה כזו, ככל שתוגש בעתיד".

עו"ד אביחי חג'בי סנגורו של אלישע ירד מטעם ארגון חננו מסר בתגובה: "בית המשפט העליון דחה על הסף את בקשת פרקליטות המדינה. הגיעה העת שהיחידה החוקרת תתמקד במעצרם של התוקפים הפלסטינים ותדאג שאלו יימצאו במאסר שנים רבות"

עורכי נתי רום ועדי קידר מארגון חוננו הוסיפו: "אנחנו שמחים שבית המשפט העליון החליט לשים סוף לפרטץ' שעשו בפרקליטות, השב"כ ובמשטרה שדנו בערכאות השונות בעניינו של ירד. אנו מקווים שכעת הם יהיו עסוקים בחקר האמת ובמציאת אותם מתפרעים שעשו לינץ' במרשיי, ולא בלמצוא ראיות שבית המשפט דוחה אותן פעם אחר פעם כי אין שום קשר בינם לבין האישום. יש לציין כי ארבעת העצרים היחידים הפלסטינאים שוחררו היום ולא הוגש עליהם אפילו לא ערער אחד למחוזי, מה שמבציע על מדיניות של איפה ואיפה".

איסמאעיל טוויל, סנגורם של החשודים הפלסטינים טען כי אחד החשודים נמצא עם קליע ברגלו מאז האירוע, וכי הקליע לא הוצא מרגלו על מנת שיהיה ניתן לסחוט אותו במהלך החקירה. השופט התייחס לטענה זו במכתב החלטתו והסביר כי על פי טענתו של החשוד בעצמו במסגרת חקירתו, ההמלצה הרפואית אותה קיבל בבית החולים ברמאללה הייתה לא להוציא את הקליע מחשש לפגיעה ביכולת התנועה. מאז נעצרו החשודים הפלסטינים ביום שני, הם נחקרו פעם אחת בלבד. 

בית המשפט המחוזי בירושלים שיחרר אמש למעצר בית את אלישע ירד. החשוד השני במעורבות באירוע הירי בו נהרג קוסאי מעטאן, פלסטיני בן 19, בכפר בורקה שליד רמאללה, הוא יחיאל אינדור. אינדור מאושפז בבית החולים שערי צדק, ומעצרו הוארך עד למחר.

סאגת השחרור והחשד כלפי השניים נמשכה כבר יומיים כאשר הצדדים מדלגים מבית משפט אחד למשנהו. בשלישי האחרון הגיעו הצדדים לבית משפט העליון לאחר שהפרקליטות ביקשה לערער על הההחלטה לשחרר את ירד. המדינה הציגה במעמד צד אחד, חומר מסווג מהשב"כ שעל בסיסו החליטה השופטת להאריך את עיכוב הביצוע של השחרור ובעצם החזירה את המושכות לידי בית המשפט השלום שיחליט בעניין המעצר. אלא שהמשטרה לא ויתרה וביקשה שוב להאריך את מעצרם של השניים ב-12 ימים כשהיא מייחסת לשניהם את העבירה החמורה - רצח ממניע גזעני.

בדיון בשלום נחשף שהמסמך העיקרי עליו נבנתה המשטרה הוא דוח פתולוגי של הרשות הפלסטינית על נתיחת הגופה, אלא שהדוח טרם תורגם לעברית ועדיין לא ברורה משמעותו ורמת הקבילות שלו. השופט ציון סהראי ביקר את אי חשיפת המסמך, וכתב "מדובר בחומר שהיה מצוי בידי המבקשת והשב״כ עובר לדיון. מן הראוי כי המבקשת אשר עותרת לשלילת חירותו של אדם תציג בפני בית המשפט את כלל המסמכים שיש בידה או שביכולתה להשיג במאמץ סביר".

הפופולריים