בכיר חיל האוויר לשעבר, "אלוף ההפלות" גיורא רום הלך לעולמו

בכיר חיל האוויר לשעבר גיורא רום הלך לעולמו
רום, מגדולי טייסי חיל האוויר, נפטר מסרטן. הוא נודע כאלוף ההפלות הראשון של חיל האוויר, וכיהן בין השאר כמנכ"ל משרד התשתיות הלאומיות, מנכ"ל הסוכנות היהודית, מנכ"ל רשות התעופה האזרחית ויו"ר דירקטוריון הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גיורא רום
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

האלוף בדימוס גיורא רום הלך לעולמו הערב (שישי), בגיל 78 לאחר מאבק במחלת הסרטן. רום ששירת כטייס קרב במשך שנים, נחשב לאלוף ההפלות הראשון של חיל האוויר הישראלי בדור הסילון. את התואר קיבל כשהפיל במלחמת ששת הימים חמישה מטוסי מיג – ארבעה מצריים ואחד סורי – ובכך גם הפך לטייס המצטיין במלחמה.

אלמנתו של גיורא, מרים, פרסמה בפייסבוק תיעוד של בעלה כשלצידו מפקד חיל האוויר תומר בר. מרים כתבה: "החיוך האחרון של גיורא, אהובנו". המפגש בין השניים התקיים לפני כשבוע. אלוף בר העניק לגיורא תעודת הוקרה מיוחדת על "פעילות ועשיית מופת רבות ערך, ועל תרומתך הבולטת למען חיל האוויר - מעל ומעבר". 

גיורא רום, כשלצידו מפקד חיל האויר תומר בר

מפקד חיל האוויר הסביר במכתב שהעביר לגיורא מדוע בחר להעניק לו את מדליית "מעל ומעבר", שמבטאת את תרומתו לחיל. "האלוף במילואים גיורא רום הוא סמל ומופת לטייסי הקרב בחיל האוויר, עם קריירת טיסה מבצעית של יותר מ-30 שנה", כתב בר. "מפעל חייו של רום נוגע ברבים מתחומי העשייה המרכזיים של חיל האוויר, ועובר בנקודות זמן הדרמטיות בתולדותיו - החל מהיותו טייס מיראז' צעיר במלחמת ששת הימים, עבור בפיקוד על טייסות ובסיסים, ועלה באחריות על שיתוף הפעולה עם האמריקנים כנספח צה"ל בוושינגטון בדרגת אלוף". 

אחרי מלחמת ששת הימים, רום הועלה לדרגת סרן, לאחר שבערב הוקרה דרש הקהל את העלאתו בדרגה וראש הממשלה רבין שנכח במקום אישר. במלחמת ההתשה מטוסו הופל על ידי מטוס מיג מצרי. הוא הצליח להיפלט בשלום אך נלקח בשבי המצרי לעינויים קשים. לאחר שלושה חודשים וחצי הוא הושב לישראל במסגרת עסקת חילופי שבויים עם מצרים וסוריה.

את חוויותיו במלחמת ההתשה פרסם גיורא רום בספרו "צבעוני ארבע" - אות הקריאה של מטוס המיראז' שלו שהופל. ספרו זכה בפרס על שם יצחק שדה לספרות צבאית.

לאחר ששיקם את עצמו, חזר רום לטוס והשתתף במלחמת יום הכיפורים כמפקד טייסת מטוסי סקייהוק, על אף שלא סיים הסבה מלאה. במהלך שנות ה-80 השתתף רום כטייס ומפקד טייסת בעוד עשרות מבצעים בחיל האוויר, כטייס מטוסי F15.

בהמשך מילא שורת תפקידים בכירים כשפיקד על בסיס תל נוף, היה ראש חטיבת המחקר בלהק מודיעין בחיל האוויר, עוזר ראש אג"ם וראש מטה חיל האוויר. כשעלה לדרגת אלוף, מונה לנספח צה"ל בקנדה ובארצות הברית.

לאחר שחרורו כיהן במגוון תפקידים בכירים נוספים: מנכ"ל משרד התשתיות הלאומיות, מנכ"ל הסוכנות היהודית, מנכ"ל רשות התעופה האזרחית ויו"ר דירקטוריון הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. במאי 2019 הוכרז כמועמד סיעת כחול לבן לתפקיד מבקר המדינה, אך הפסיד למתניהו אנגלמן.

הפופולריים