ראשי מערכת הביטחון לנתניהו: עצירת ההידרדרות בידיים שלך וזה קריטי לביטחון המדינה

המסר לרה"מ: עצירת ההידרדרות בידיים שלך
בכירי מערכת הביטחון הזהירו את נתניהו בדיון הביטחוני בקריה כי תיתכן פגיעה בכשירות תוך שבועיים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחאת המילואימניקים
מחאת המילואימניקים צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

הצטרפו לכאן 11:

ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה אתמול (ראשון) את חופשתו במושב רמות בצפון וזימן לדיון בקריה את בכירי מערכת הביטחון, כדי לדון בכשירות צה"ל על רקע משבר הרפורמה המשפטית. בכירי מערכת הביטחון הציגו לרה"מ את תמונת המצב. נתניהו אמר לאחר הדיון כי יש דברים שנאמרים שפוגעים במוכנות הצבא, והוסיף כי הוא שולל מכל וכל את התופעה של שירות מילואים על תנאי. בדיון בקריה השתתפו שר הביטחון, הרמטכ"ל ואלופים בצה"ל, ביניהם מפקד חיל האוויר אלוף תומר בר.

גורם במערכת הביטחון אמר שהפגישה נקבעה בסוף השבוע לאחר האמירה של מפקד חיל האוויר, אלוף תומר בר, "שבעיית הכשירות הולכת ומעמיקה". ראש הממשלה רצה בעצמו לקבל נתונים על כשירות הצבא לאור דברי מפקד חיל האוויר. 

מפקדי צה״ל הזהירו את ראש הממשלה כי בעוד שבועיים הפגיעה בכשירות תתגבר. ראשי מערכת הביטחון העלו שלוש התפתחויות שיחריפו את הפגיעה בכשירות: משבר חוקתי (אם רה"מ לא יציית לבג"ץ), פגיעה בלגיטימציה הבינלאומית של צה"ל וחוק יסוד לימוד תורה שצפוי לעלות במושב הבא. ראשי מערכת הביטחון הבהירו לרה"מ: עצירת ההידרדרות בידיים שלך וזה קריטי לביטחון המדינה.

נתניהו אמר לבכירי מערכת הביטחון כי הוא עושה הכל כדי להגיע להסכמות בעניין הרפורמה. בתום הדיון הביטחוני, שארך יותר משעה, נתניהו נועד עם שר המשפטים יריב לוין ויו״ר ש״ס אריה דרעי, ודן עימם על קידום נוסח מוסכם בעניין הוועדה לבחירת שופטים. לדברי מקורות המעורים בפרטים, הם דנו גם בעניין חוק הגיוס.

לאחר הפגישה פרסם נתניהו הודעה, לפיה "שר הביטחון, הרמטכ״ל ואלופי צה״ל הציגו לראש הממשלה את תמונת המצב באשר לכשירות וללכידות בצה״ל וציינו את הפעולות הנעשות בשטח. ראש הממשלה הנחה לשמור על כשירות ומוכנות צה״ל בשגרה ובחירום לכל אתגר". עוד צוין בהודעה כי "כל משתתפי הדיון הסכימו כי יש להותיר את המחלוקות הפוליטיות מחוץ לצה״ל".

לאחר החשיפה בשבוע שעבר על הירידה המבצעית הצפויה בחיל האוויר, בחדשות שישי בכאן 11 דווח כי מלבד פגיעה בחיל האוויר, בצה"ל צופים גם פגיעה בחיל היבשה ובמטה המבצעי של חיל הים. לדברי בכירים בצבא, מדובר בפגיעה שהולכת ומעמיקה עם הזמן - צה"ל כשיר כעת, אך לא ברור מה יהיה בעתיד.

הפופולריים