מאחורי השער של "מסילה": ביקור ראשון במעון הנעול היחיד לנערות בישראל

מאחורי "מסילה": ביקור במעון הנעול היחיד לנערות בישראל
אי שם בהרי ירושלים נמצאת התחנה האחרונה של הנערות והילדות, שחוות את הקשיים הגדולים ביותר שאפשר לדמיין. מה קורה בתוך מעון "מסילה", והאם השוהות בו מקבלות את הטיפול הנכון? הגענו לשם כדי לבדוק
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: -

מעון "מסילה" לנערות בסיכון יושב ממערב לירושלים, במושב אורה. אל המקום הזה, שמוגדר כמעון הנעול ארוך הטווח היחיד לקטינות בסיכון בישראל, מגיעות נערות וילדות שחוות קשיים רבים וגדולים בחייהן. אחרי שסדרת הדוקו של חיות כיס - "בית בקצה המסילה", חשפה את מה שקורה בתוך כתליו, החלטנו להגיע לשם עם מצלמה ולשמוע מהבנות עצמן על הטיפול שהן מקבלות, ועל התקוות שעדיין נותרו בגדר חלום.

בית בקצה המסילה

קרן נויבך וצליל אברהם נכנסות לראשונה אל המעונות הנעולים לנוער בסיכון, אליהם מגיעים מאות נערים ונערות בשנה, כדי לברר מה לא עובד שם, מדוע שוללים מהם חירות למרות שלא פשעו - ואיך כל זה קשור להפרטה הדרמטית שהמדינה עשתה שם?

פרק 1 - השער ננעל

בפרק הראשון בדקנו מה קורה מאחורי השער הנעול של מעון "מסילה". מה זה פסק זמן ואיך, אם בכלל, חוזרים משם הביתה

פרק 2 - לבד בשטח

פגישה עם המדריכים והמדריכות במקומות הקשים ביותר - איזו הכשרה יש להם, אם בכלל? מה השכר שהם מקבלים? ואיך כל זה קשור לאיכות הטיפול בנערים ובנערות, והגעה למצבי קיצון?

פרק 3 - האופציה האחרת

מאז שנות ה-70 לא השתנו שיטות הטיפול במעונות הנוער בסיכון, והן עדיין כוללות מנגנונים של כליאה וטיפול סמכותני כופה. האם מישהו בדק אם הטיפול יעיל? איך מתנהלות מסגרות פתוחות ומאפשרות יותר? ואיך כל זה משפיע על הנערות והנערים בסופו של דבר?

פרק 4 - הרפורמה שלא הייתה

הפרק האחרון בסדרה. הפעם - מה קורה כשהתורים למעונות הנעולים נהיים ארוכים מהרגיל ומוגש בג״ץ נגד המדינה? איך נולד הרעיון של הלאמת המעונות? ולמה החליטו לייבש את המעונות הפתוחים בשביל ״רפורמה״, שמעטים שמעו עליה?

הפופולריים