המאבק בעישון עולה מדרגה: העלאת הגיל המותר לקנייה, צמצום מכירה ומס על אלקטרוניות

המאבק בעישון עולה שלב: הגיל המותר לקנייה והגבלות נוספות
משרד הבריאות מתכוון להעלות את הגיל המותר לקניית סיגריות ל-21 ולאסור על מכירת טבק בטעמים וסיגריות אלקטרוניות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רעל בטעמים - סיגריות אלקטרוניות
צילום: רעל בטעמים - סיגריות אלקטרוניות

משרד הבריאות פירסם הבוקר (שני) מתווה פעולה לכלל מוצרי הטבק והעישון. זאת לאור המלצותיו של צוות הפעולה הלאומי שהקים המשרד בחודש מאי, אשר בחן מחדש מדיניות להתמודדות עם נזקי הסיגריות והסיגריות האלקטרוניות.

כחלק מהמתווה, גיל המכירה יעלה ל-21 ומכירת טבק בטעמים וסיגריות אלקטרוניות חד פעמיות - תיאסר. בנוסף, יוגבל נפח נוזל המילוי המותר לייבוא, שיווק ומכירה, ומשרד הבריאות יקבל סמכות לאכיפת איסור פרסום באינטרנט ולאכיפת מגבלת ריכוז הניקוטין בסיגריות האלקטרוניות.

כמו כן, המתווה כולל גם צמצום של נקודות המכירה של מוצרי טבק ועישון לחנויות ייעודיות בלבד. זאת בנוסף להשוואת המיסוי על סיגריות אלקטרוניות לזה של יתר מוצרי הטבק, ולהוספת אזהרות גרפיות על כלל מוצרי הטבק והעישון. 

שר הבריאות משה ארבל: "המאבק בעישון מצריך מאמץ מורכב ומשותף, ואנו מחויבים לפעול ליישום המדיניות במגוון תחומים של מניעה ועידוד הגמילה, כדי להביא לקידום בריאות הציבור - צעירים ומבוגרים כאחד - מפני העישון ונזקיו".

עישון (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
עישון (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב: "נוכח ממדי התפשטות התופעה בחנו את כלל הצעדים האפשריים, וממשיכים לפעול בדרכים רבות על מנת להעלות את המודעות לסכנות שבשימוש במוצרים אלו. אנחנו ממליצים לנקוט במדיניות מחמירה ובצעדים דרמטיים המתחייבים מכורח המציאות".

באגודה למלחמה בסרטן מברכים על הרפורמה החדשה. משה בר-חיים, מנכ"ל האגודה הסביר כי: "מדובר בצעד חשוב וחיוני אשר מגיע למציאות ישראלית מדאיגה שבה כיום בני הנוער משיגים מוצרי עישון ממכרים וממיתים בזמינות מטרידה ובקלות כמו קרטיבים בקיוסק. התרת מכירת מוצרי עישון אך ורק בחנויות ייעודיות היא צעד חשוב בהוצאת מוצרי העישון מהמרחב הציבורי ומהדה נורמליזציה המתבקשת למוצרים מסוכנים וממיתים״.

עוד הוסיפה דנה פרוסט מנהלת מחלקת הסברה באגודה למלחמה בסרטן כי "בנוסף לצעדים חשובים אלו, חיוני לדאוג לאכיפה נרחבת ויעילה של כלל חוקי העישון. כולל חוק איסור עישון במקומות ציבוריים והחוק לאיסור והגבלת השיווק של מוצרי עישון. זהו צעד קריטי היות וכבר היום ישנו איסור על מכירת מוצרי עישון לקטינים (מתחת לגיל 18) אך בפועל בשל בעיות אכיפה גם בני הנוער נגישים למוצרים. במקביל לצעדים אלו, הגיעה השעה לשינוי ממשי ודרמטי בהשקעת המשאבים (כוח אדם ותקציבים) בתחום המאבק בעישון.

"יש להקים יחידה למאבק בעישון במשרד הבריאות שתוביל ליישום המדיניות הכוללת. יחידה ייעודית מתוקצבת במלואה (כולל תקני כח אדם) לרבות מינוי והסמכה של גוף העוסק באכיפה, בבסיס תקציב משרד הבריאות זאת במטרה למגר את תופעת העישון במדינת ישראל כולה על מנת שנוכל לגדל פה דור חדש של אזרחים בריאים, ללא תלות פיזית ונפשית בניקוטין ובטבק".

טבק (צילום אילוסטרציה: הדס פרוש, פלאש 90)
טבק (צילום אילוסטרציה: הדס פרוש, פלאש 90)
(צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
(צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

 

הפופולריים