ארגון המחאה השתמש בפסל של מנשה קדישמן למיצג - בתו זעמה: "כפייה"

ארגון המחאה השתמש בפסל של מנשה קדישמן למיצג - בתו זעמה
ארגון הנשים "בונות אלטרנטיבה" השתמש בפסל "התרוממות" של האומן המוערך. בתו זעמה בדף הפייסבוק: "אנטי כפייה הופכת לכפייה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המיצג וקדישמן
צילום: גלית סבג, בונות אלטרנטיבה ומשה שי, פלאש 90

ארגון המחאה "בונות אלטרנטיבה", המזוהה עם מחאת השפחות בה הולכות המוחות עם בגדים זהים לדמויות של הסדרה "סיפורה של שפחה", החליט לפנות למיצג מחאה והלילה (שלישי) הארגון "הלביש" את פסל "התרוממות", שניצב בבימה בתל אביב ופוסל על ידי האומן המוערך מנשה קדישמן בבגדי השפחה. בתו זעמה על הצעד בפוסט זועם בפייסבוק. 

בהודעה שיצאה מטעם תנועת בונות אלטרנטיבה, נשלחה התמונה של הפסל וכתבו כי "הדרת נשים מתחילה בנורמה חברתית והופכת בסוף לחקיקה: השרה לקידום מעמד האישה מפרקת את הרשות לקידום מעמד האישה, השרה להגנת הסביבה מקדמת הפרדה מגדרית במעיינות - ממשלת ישראל מנסה למחוק נשים בכוח החוק. אין לממשלה הזו לגיטימציה".

בתו של מנשה קדישמן יצאה נגד מיצג המחאה וכתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "כשאנטי כפייה הופך לכפייה - אנחנו לא עומדים מאחורי זה, ומגנים בכל תוקף את ההתייחסות הזו לפסל שלושת העיגולים של אבי מנשה קדישמן. זה לא לוח מודעות לא אישי ולא פוליטי. זו יצירת אומנות.

"אבי מנשה קדישמן היה לוחם החופש הגדול שנולד. לכן הוא יצר פסל שנקרא התרוממות - המסמלת את רוח האדם המתרוממת מעל ומעבר לכל מה שנראה אפשרי. וויזואלית העמיד שלושה עיגולים בזווית בלתי אפשרית. כל דבר מעבר לזה רק גורע מרעיון הפסל", הוסיפה.

לדבריה, "דעתי האישית לא קשורה לעניין. מעבר לזה שאני מאוד שמחה שהוא הפך לסמל המחאה, אני פה לשמר על הפסל. השפחות מצאו את שפת המחאה שלהן. לאבי היתה שפת מחאה אחרת. כפיית המחאה שלהן על שפתו של מישהו אחר היא בדיוק הדבר נגדו הן נלחמות. כפייה", חתמה את דבריה.

תגובת בונות אלטרנטיבה לתגובה של משפחת קדישמן: "מתוך הערכה עצומה וכבוד למנשה קדישמן ז"ל, מיצג המחאה שלנו נעשה באופן ששומר על שלמות הפסל ולא משחית אותו, כפי שנטען. בימים אלה, כשנשים נדחקות לספסל האחורי של האוטובוס ומפוטרות מתפקידים בכירים במשק ומקודמת הפרדה מגדרית בשמורות טבע, גם לעולם האמנות ותרבות, שסופג עכשיו פגיעה קשה, אין פריווילגיה להמשיך לשבת על הגדר. לא נהיה כבשים שמובלות בידי הממשלה המסוכנת הזו".

הפופולריים