השבוע בחדשות הערב

ברית בסכנה: על העדה הדרוזית ויחסיה עם ישראל

ברית בסכנה: על העדה הדרוזית ויחסיה עם ישראל
האמון בישראל שנסדק, החברה השמרנית שמתמודדת עם דור חדש ומורד ומעמד המנהיגים שמתערער - צוות כאן חדשות יצא למסע בגליל סביב דמויות ומוקדי מאבק שמעסיקים מאוד את העדה הדרוזית | סדרת הכתבות "ברית בסכנה", השבוע בחדשות הערב
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחאה של הדרוזים נגד הממשלה, מאי 2020
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בחדשות הערב תשודר השבוע סדרת הכתבות "ברית בסכנה", שתעסוק בעדה הדרוזית והיחסים שלה עם המדינה. צוות כאן חדשות יצא למסע בגליל סביב דמויות ומוקדי מאבק שמעסיקים מאוד את העדה ואנשיה בימים אלו.

הפרק הראשון: המשבר עם הדרוזים ושאלת הנאמנות למדינה

הפרק עוסק במשבר הזהות של הדור הצעיר. האם הם פחות ישראלים ופטריוטים מדור האבות, ולמה בעצם? הפרק נוגע גם בחוק קמיניץ וחוק הנאמנות, שסדקו את האמון של הדרוזים בישראל ונתנו להם תחושה, לא לגמרי לא מוצדקת, שהם אזרחים סוג ב.

הפרק השני: הדור הדרוזי החדש רוצה שתכירו אותו

הפרק עוסק בחברה השמרנית הדרוזית, שהיא אחת החברות הסגורות שקיימות: נשים דתיות לא נוהגות בכלי רכב, החברה מאוד פטריאכלית ומונהגת על ידי מנהיג דתי-רוחני חזק. דרוזים גרים רק בריכוזים נפרדים ולא יוצאים מחוץ ל"חומות". השמרנות הזו מתנגשת לא פעם עם הדור הצעיר, שרוצה לגור בתל אביב, לנהל חיים ליברליים ו"מערביים" ולהיות הרבה בטיקטוק.

הפרק השלישי: המנהיג הרוחני שיח' טריף מדבר

הפרק שחתם את הסדרה, עוסק במשבר המנהיגות בעדה. במרכזו של הפרק היה ריאיון עם המנהיג הרוחני של העדה בארץ השיח' טריף, שמעמדו התחזק מאוד לנוכח ההפגנות נגד הקמת חוות הטורבינות. 

 

 

הפופולריים