פגישה היסטורית בין שרי החוץ של ישראל ולוב

פגישה היסטורית בין שרי החוץ של ישראל ולוב
הותר לפרסום כי שר החוץ אלי כהן נועד עם מקבילתו הלובית נג׳לא אלמנקוש. כל הפרטים על הפגישה החשאית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שרת החוץ של לוב, שר החוץ אלי כהן
צילום: באדיבות משרד החוץ

פגישה היסטורית בין שרי החוץ של ישראל ולוב. שר החוץ אלי כהן נפגש בשבוע שעבר באיטליה עם שרת החוץ של לוב נג׳לא אלמנקוש. זו פגישה ראשונה אי פעם בין שרי החוץ של שתי המדינות, במטרה לבחון אפשרויות לשיתופי פעולה וקשר בין המדינות ושימור מורשת יהדות לוב. מדובר ביוזמה ישראלית ליצור קשר עם לוב. הקשר בין השרה והשר כהן ובכירים ישראלים התנהל בחודשים האחרונים.

שר החוץ אלי כהן אמר לאחר הסרת האיפול על הפגישה: "הפגישה ההיסטורית עם שרת החוץ של לוב, נג׳לא אלמנקוש, היא צעד ראשון בקשר בין ישראל ללוב. גודלה ומיקומה האסטרטגי של לוב מעניקים לקשרים איתה חשיבות עצומה ופוטנציאל עצום עבור מדינת ישראל".

"דיברתי עם שרת החוץ על הפוטנציאל הרב לשתי המדינות מהיחסים ביניהן, וכן את החשיבות לשימור מורשת יהדות לוב הכולל שיפוץ בתי כנסת ובתי קברות יהודים במדינה. אני מודה לשר החוץ האיטלקי, אנטוניו טאיאני, על אירוח הפגישה ההיסטורית ברומא. אנחנו פועלים מול שורה של מדינות במזרח התיכון, באפריקה ובאסיה במטרה להרחיב את מעגל השלום והנורמליזציה של ישראל", אמר כהן.

גורמים מדיניים אומרים כי במהלך הפגישה, שהתקיימה במבנה רשמי של משרד החוץ האיטלקי, דובר על שיתופי פעולה בין המדינות בתחום המים והחקלאות, וכן על קיומן של פגישות נוספות 'אפילו בעתיד הקרוב'. עם זאת מדובר בקשר התחלתי וראשוני, וכי בין היתר המצב הפוליטי המורכב בלוב משפיע גם על קידום היחסים.

מערכת פוליטית מפוצלת

בפגישה, שהתקיימה ברומא, דנו השרים בקשרים ההיסטוריים בין העמים, המורשת של יהודי לוב, ובאפשרות לשיתוף פעולה בין המדינות וסיוע ישראלי בנושאים הומניטריים, חקלאות, ניהול מים ועוד.

שרת החוץ אלמנקוש בת ה-50 נולדה בוויילס וחזרה עם משפחתה לבנגזי בלוב בגיל 6. למדה באוניברסיטת EMU בוורג׳יניה והתמחתה ביישוב סכסוכים. היא החלה לפעול בזירה הפוליטית הלובית לאחר הדחת הנשיא קדאפי בשנת 2011 ומכהנת כשרת חוץ בממשלת טריפולי תחת הנהגתו של ראש הממשלה אלחמיד דביבה מאז הקמתה במרץ 2021.

המערכת הפוליטית בלוב מפוצלת כשבשטח נשמרת הפסקת האש בין המערב (טריפולי) למזרח (בנגזי) שהושגה בסוף שנת 2020. לוב היא המדינה הרביעית בגודלה ביבשת אפריקה עם אוכלוסייה של כ-6 מיליון איש ובמיקום אסטרטגי לחופי הים התיכון. בשנה האחרונה מפיקה לוב כ-1.2 מיליון חביות נפט ביום.

בלוב חיה עד תחילת שנות ה-50 קהילה יהודית משמעותית שרבים מבני הקהילה עלו לישראל החל משנות ה-30 של המאה ה-20 ובשנים הראשונות לאחר הקמת המדינה.

הפופולריים