למה היזם דובי פרנסס מציע למכור את החזקותיו בחברת פאפאיה בהנחה של כ-90 אחוז?

למה מוכר דובי פרנסס את חלקו ב"פאפאיה" ב-90 אחוזי הנחה?
מנכ"ל קרן ההון סיכון "Group 11" הציע לבעלי מניות בחברה לקנות את החזקותיו בה עקב סכסוך מתוקשר בינו לבין המייסדת ומנכ"לית עינת גז. מקור הסכסוך נעוץ בהודעתה של גז כי תוציא את כספי "פאפאיה" מישראל עקב הרפורמה המשפטית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מגדלים, גורדי שחקים, הייטק, בני ברק
צילום: גיל יערי, פלאש 90

מייסד ומנכ"ל קרן ההון סיכון "Group 11" דובי פרנסס הציע לבעלי מניות בחברה "פאפאיה גלובל" לקנות את החזקותיו בחברה בהנחה של כמעט 90% ביחס לשווי השוק של החברה מ-2021. במכתב שהפיץ ציין פרנסס כי מנכ"לית ומייסדת "פאפאיה", עינת גז, הכריזה בנאום במהלך הפגנה נגד הרפורמה, כי החליטה להוציא את כספי החברה מישראל בלי הודעה מוקדמת לקרן ההון סיכון והוא אף הפציר בה שלא ליישם את החלטה.

פרנסס הוסיף ותקף כי "פעולה פשוטה זו של ניצול חופש הביטוי שלי תוך הבעת דעה ששונה מזו של המנכ"לית בעניין שקשור לחברה הביאה לתגובה קיצונית וקשה של מנכ"לית החברה, שכפי הנראה החליטה להכריז מלחמה על "Group 11" ועליי אישית, תוך שהיא משתמשת בסמכויותיה כמנכ"לית החברה ומנצלת אותן לרעה". לטענתו, בכירים ב"פאפאיה" מסרבים לחלוק עם הקרן מידע בנוגע לחברה.

פרנסס עקץ ואמר כי אם החברה לא תרצה לקנות את חלקו בהנחה הנדיבה, בכוונתו להעביר את ההצעה לגורמים שלישיים. בין הגורמים מספר יזמי הון שגיבו פומבית את עינת גז ותקפו את פרנסס על רקע הביקורת הפומבית שהעביר עליה.

נראה כי מטרת המהלך להביך את גז ותומכיה ולהראות כי בניגוד לחזות של יוניקורן מצליח ומבוסס, מצבה האמיתי של "פאפאיה" רחוק מכך. לפני מספר שבועות שלחה מנכ"לית "פאפאיה" מכתב התראה לפני תביעה נגד פרנסס, בטענה ללשון הרע. תגובתה של עינת גז: "אין לי עניין לדבר איתך, בנוסף - אין לי מושג על מה אתה מדבר".

על פי ההצעה, מניות "Group 11" יימכרו במחיר של כ-12.5 מיליון דולר, המשקף שווי חברה של 444 מיליון דולר. החברה גייסה לפני שנתיים לפי שווי שוק של 3.7 מיליארד דולר. על פי ההצעה, "Group 11" תהיה זכאית לתוספת של 15 מיליון דולר אם החברה תגיע לאקזיט המשקף לה שווי של מעל מיליארד דולר.

חברת התוכנה הישראלית פאפאיה גלובל הודיעה בינוארשהיא מוציאה את כספיה מהבנקים בישראל. מנכ"לית החברה עינת גז צייצה בחשבון הטוויטר שלה: "בעקבות ההצהרות של ראש הממשלה נתניהו כי הוא נחוש להעביר רפורמות שיפגעו בדמוקרטיה ובכלכלה, קיבלנו החלטה עסקית בחברת פאפאיה גלובל להוציא את כל כספי החברה מישראל, ברפורמה המתגבשת, אין שום ודאות כי אנו יכולים לנהל פעילות כלכלית בינלאומית מישראל, זהו צעד עסקי כואב אך מתבקש".

 

הפופולריים