התפרעויות במחאת "צדק לרפאל" בת"א: 6 שוטרים נפצעו בעימותים, בהם אחד במצב קשה

התפרעויות במחאת "צדק לרפאל": שוטר נפצע קשה בראשו
מפגינים חסמו את דרך השלום • בני משפחתו של אדנה טוענים לאפליה ולליקויים בחקירה ודורשים העמקה ומיצוי הדין עם הנהגת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
"צדק לרפאל" 30.08.23
צילום: ללא קרדיט

שישה שוטרים פצועים, ביניהם פצוע קשה כתוצאה מהשלכת חפץ חד, בעימותים הקשים שאירעו אתמול (רביעי) בין מפגיני "צדק לרפאל" למשטרה, בדרך בגין מול הקריה בתל אביב. המפגינים יידו אבנים והשליכו בקבוקי תבערה לעבר השוטרים. מהמשטרה נמסר: "פורעי חוק בדרך מנחם בגין זרקו בקבוקי תבערה ואבנים לעבר השוטרים ועוברי אורח, שוטר נפגע מאבן ואזרח נפגע מבקבוק תבערה".

במשטרה אמרו כי ניסו למצות את השיח עם המפגינים, אבל הם הציתו מדורות בצומת קפלן ותקפו שוטרים ואזרחים. שוטרים פינו את המתפרעים באמצעות רימוני הלם ופרשים.

תיעוד זריקת בקבוק התבערה

קודם לכן, חסמו מאות מפגינים את נתיבי איילון בכיוון צפון. לדברי המשטרה, ההפגנה הייתה לא חוקית. המפגינים מחו על החלטת הפרקליטות להאשים את הנהגת שדרסה את הילד רפאל אדנה בן ה-4 לפני שלושה חודשים בנתניה, על סעיף "הפקרה" בלבד.

בניסיון להנמיך את הביקורת הציבורית, נציגי הפרקליטות נפגשו ביום ראשון עם בני משפחת אדנה, כדי להסביר את הליכי החקירה שעוררו מחאה נרחבת. בני המשפחה צפו בתיעודי המשטרה לפני ואחרי התאונה ועודכנו על ממצאי החקירה. "יצאנו עם תחושות קשות מאוד שחקר האמת הוא לא נר לרגליה של הרשות החוקרת במקרה שלנו", מסרה המשפחה לאחר הפגישה בפרקליטות. "חומרי החקירה מחוררים כמו גוש גבינה במאורת עכברים". בני המשפחה הוסיפו כי "ההפגנות יימשכו עד שנגיע לחקר האמת".

יום לאחר התאונה, עצרה המשטרה את קרול פסלר, האם בת ה-80, ואת בתה הרופאה היידי פסלר, שהמכונית הפוגעת הייתה רשומה על שמה. איכונים שבוצעו לנייד של הבת, בשילוב עדויות מהזירה, הראו שהיידי לא הייתה מעולם במקום התאונה ולא הייתה כלל במכונית. לכן התיק נגד נסגרה מחוסר אשמה. 

שורה של דיווחים סותרים, מידע חלקי והסברה מאוחרת מדי הובילו לשלל ספקולציות גם בנוגע למה שהתרחש לאחר התאונה. אחד הדוברים הבכירים של המשטרה נשמע בשיחה עם עורכת הדין של בני המשפחה לאחר התאונה, מוסר לכאורה מידע שגוי: "הכול שגוי. החקירה הייתה מקצועית, מהירה. תוך פחות מיממה כבר הגענו לבחורה כשהיא הייתה בדרך למוסך לתקן את המכונית".

אלא שבניגוד לדברי הדובר, האם והבת לא היו כלל בדרכן למוסך. המכונית נתפסה בבית האם כשסימני הפגיעה מופיעים עליו. מהחקירה עלה שקרול לא הייתה אחראית לתאונה הבלתי נמנעת, אך אחראית להפקרה כשנמלטה מהזירה ולא הזעיקה עזרה.

 

הפופולריים