המפכ"ל על הירי החי של השוטרים במהומות בת"א: "לא הייתה ברירה"

המפכ"ל על הירי החי של השוטרים בת"א: "לא הייתה ברירה"
ההנהגה האריתראית טענה שהתריעו את המשטרה מפני המהומות - אך זו לא נערכה בהתאם • מח"ש החלה בבדיקת הירי החי של השוטרים בת"א • המפכ"ל לכאן חדשות: "רף אלימות כזה לא ראינו כבר שנים ארוכות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
התפרעויות אזרחים אריתראים
צילום: ללא קרדיט

הצטרפו לשידור החי - בכאן 11

מח"ש החלה בבדיקת הירי החי של השוטרים בעימותים הקשים שאירעו היום (שבת) בדרום תל אביב, בין מתנגדים למשטר האריתראי לבין תומכיו. ראש הממשלה נתניהו עדכן עם צאת השבת כי הוא הקים צוות שרים מיוחד שיבחן נקיטת אמצעים נגד המסתננים שהשתתפו בהפרות הסדר ובין הפעולות צעדי גירוש. מוקדם יותר, נציגי ההנהגה האריתראית טענו כי במכתב שנשלח לפני שבוע למשטרת מחוז תל אביב הזהירו מ"אירוע שמלווה באיומים אלימים". 

כפי שנחשף לראשונה בכאן חדשות, במח"ש החלו בבדיקת הירי החי של השוטרים בעימותים. מבדיקה ראשונית של מח"ש עולה כי לפחות שני שוטרים ביצעו ירי חי. במשטרה בודקים את האפשרות שהיה ירי גם בין המפגינים לבין עצמם. 

בתוך כך, לשכת נתניהו הוציאה הודעה בנושא עם צאת השבת ובה נכתב כי "בעקבות התפרעויות החמורות בתל אביב, החליט ראש הממשלה לכנס צוות שרים מיוחד לבחון נקיטת אמצעים נגד המסתננים הלא חוקיים שהשתתפו בהפרות הסדר, לרבות צעדי גירוש. צוות השרים יתכנס מחר במשרד ראש הממשלה בירושלים". בדיון עתיד להשתתף ראש הממשלה, למרות ביקורו הצפוי בקפריסין.

מפכ"ל המשטרה רב ניצב קובי שבתאי אמר בריאיון לכאן חדשות: "יש לנו שני מעגלים בהיערכות – למנוע את חידוש המהומות ובמקביל המחאה בקפלן ולצערנו גזרות נוספות כמו ואדי ערב עם הרצח הנתעב שם. היום היה רף אלימות שלא נתקלנו בו בשנים האחרונות. מהבנתי יש הנחיות מחו"ל לגבי התקיפה שהייתה פה היום. אתמול כבר בוצעו מעצרי מנע של מסיתים שידענו שהם דומיננטיים, והבוקר, לאחר שקיבלנו התרעות שהעסק יקדים - הקדמנו את התייצבות חלק מהכוחות. לצערנו ההמון הגיע לרף אלימות שלא נתקלנו בו עד עכשיו".

לדבריו, "הכוחות נקלעו למצוקת חיים ונאלצו להשתמש באש חיה ממאורעות אוקטובר לא זוכרים דבר כזה. כוחות העתודה נכנסו וחולצו את הכוחות ואז עברנו להתקפה באש חיה וביצוע מעצרים הייתה פה היערכות של 200 שוטרי יס"מ שנערכו זה הרבה יותר מכל שנה קודמת. גם לא נתקלנו ברף אלימות מהסוג הזה בעבר אבל כן נערכנו". 

על מכתב ההתראה שנשלח אמר שבתאי: "את כל ההתרעות יש ובכל שנה המתנגדים מוחמים ומזהירים אותנו מהאירועים. יש מכתבים כאלה כל היום, אם נתחיל לפעול ולהיות מונחים על בסיס מכתבים אנחנו לא נשמור פה על מדינת ישראל. אז היה פה פיק של יציאה משליטה נקודתי באזור המועדון שמהר מאוד השתלטנו על האירוע. אנחנו במדינה דמוקרטית חופש המחאה הוא של כולם וגם לגופים כמו אריתראים הבעד ונגד זה שניצלו את זה לרעה כרגע – נעשה הפקת לקחים. אנחנו הגדלנו את כמות הכוחות בעקבות ההתרעות שהיה אתמול – אנחנו הכפלנו את כמות הסד"כ, וגם כוחות עתודה שהגיעו בצורה מהירה וסייעו. אנחנו נעשה בדק בית". 

המכתב למשטרה

נעשתה גם פנייה ללשכת שר הפנים על מנת להזהיר מהתלקחות בדרום ת"א. מבדיקה של כאן חדשות נעשתה גם פנייה ביום חמישי ללשכתו של שר הפנים ארבל. במשך שעה ארוכה שוחחה פעילה ישראלית המכירה ופועלת עם מבקשי המקלט על שעתיד לקרות סביב הפסטיבל. היא גם התריעה שבמקומות אחרים באירופה במקרים דומים הוחלט לבטל את האירוע. נאמר לה לפנות למשטרה. אך כאמור פנייה כזאת כבר נעשתה במקביל. היא הסבירה גם שתחושת הקהילה בארץ היא שהאירועים הללו הם נרמול של המשטר הדכאני באריתריאה.

בצל המהומות, לשכת נתניהו הוציאה באופן חריג הודעה בה נמסר: "ראש הממשלה קיבל עדכון מהשר לבטחון לאומי והמפכ"ל על הפרות הסדר בתל אביב. ראש הממשלה הנחה לפעול להשבת הסדר הציבורי".

לפי מפקד מרחב ירקון, תנ"צ חיים בובליל, המשטרה הייתה בתיאום עם תומכי ומתנגדי המשטר האריתראי, כך שהמחאות יתקיימו בהפרדה. "ניתנו רשיונות בהתאם, אך לצערי משעות הבוקר הצדדים לא עמדו בהתחייבויות", אמר בובליל, "מתנגדי המשטר פרצו את הגדרות, התעמתו עם השוטרים, זרקו אבנים וגדרות. עשינו שימוש באמצעים לפיזור. הופתענו מעוצמת האלימות".

המתנגדים לשלטון האריתראי מחו נגד אירוע של השגרירות האריתראית בתל אביב שחל הבוקר. מדובר באירוע שפורסם כפסטיבל לציון יום השנה לתחילת המאבק המזוין נגד השלטון האתיופי. תומכי המשטר פרסמו בפייסבוק איומים ואזהרות למתנגדי המשטר - שלא להגיע להפגנה שתכננו. התגובות הללו מהפייסבוק נשלחו למשטרה.

 

פוסטר לפרסום הפסטיבל

במהלך ההתפרעויות בוצעו מקרי ונדליזם בניידות משטרה, חנויות ועסקים לאורך הרחוב ואף הציתו מועדון. בעימותים נפצעו מעל 170 בני אדם, בהם עשרות שוטרים. רוב הפצועים סובלים מחבלות ופציעות בין השאר מאבנים וחפצים שהושלכו. 39 חשודים נעצרו וברשותם נתפסו אלות, גז מדמיע ושוקר חשמלי.

חבר הכנסת אלמוג כהן התייחס לאירועים: "אני מגבה ומחזק את שוטרי מחוז תל אביב הפועלים כעת אל מול הפרות הסדר של מסתננים אריתריאים בדרום העיר. שוטרי משטרת ישראל עושים עבודה נאמנה ומקצועית ואנו נבחרי הציבור מגבים אותם בשימוש בכוח ובנשק על פי חוק. כל מי שינסה לפגוע בשוטרים חייב לדעת כי דמו בראשו".

חברת הכנסת אורנה ברביבאי אמרה: "ההזנחה המתמשכת של דרום תל אביב כחצר האחורית, מתפוצצת בפנים של מי שקיבע אותה ככזאת. מגנה בתוקף את האלימות ומגבה את השוטרים בפעולתם להשבת הסדר". השר אופיר אקוניס הגיב: "מגבה ומחזק את ידי שוטרי תל אביב בשליחותם לשמור על החוק והסדר בדרום העיר".

ראש עיריית ת״א-יפו, רון חולדאי הגיב בעניין בציוץ בטוויטר: "אני מגנה בחריפות את האלימות והוונדליזם בהפגנה הבלתי חוקית של האריתראים, ומעניק גיבוי לסיירי סל״ע של עיריית תל אביב-יפו, לכוחות המשטרה ולמפקד המחוז שנמצאים בשטח, ופועלים להשיב את הסדר על כנו. ‏הנחתי את יחידות העירייה להערך בכוחות מוגדלים למתן סיוע לתושבי השכונה בה מתקיימות הפרות הסדר.

השתתפו בהכנת הידיעה: משה שטיינמץ, יערה שפירא, איציק זוארץ, איתי שיקמן, נופר משה פרדו, יונתן רוה וסיון סיסאי

הפופולריים