"אם למישהו היה ספק למה הרפורמה חשובה": לוין תוקף את בג"ץ על רקע המהומות בת"א

"סמכות ללא אחריות": לוין תוקף את בג"ץ ברקע המהומות בת"א
שר המשפטים: "צריך להבטיח שופטים שמעמידים את טובת תושבי השכונות לפני מי שגנבו את הגבול" • לירן, בעל בר שניזוק בהתפרעויות האזרחים מאריתריאה: "אנחנו מתריעים שנים מפני אובדן משילות בדרום ת"א - וזה לא מעניין אף אחד"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: עומר פרישמן, פלאש 90

סגן שר הממשלה ושר המשפטים יריב לוין, מגיב היום (שבת) בפוסט בפייסבוק לסוגיית המהגרים הלא חוקיים. סוגיה זו הוצתה מחדש ועלתה היום שוב לשיח הציבורי בעקבות ההפגנות וההתפרעויות האלימות שאירעו בדרום תל אביב על ידי אזרחים מאריתריאה. 

"אם למישהו היה ספק למה הרפורמה כל כך חשובה ועל מה אנחנו נאבקים - הוא קיבל היום תשובה מוחצת לכך", כתב לוין. בהמשך הפוסט, לוין פירט את כל הפעמים בשנים האחרונות, בהן בג"ץ פסל מהלכים של ממשלות ישראל שנועדו להתמודד עם תופעת מבקשי המקלט. בין היתר, ביטול תיקון החוק למניעת הסתננות ב-2013, פסילת סעיפים בחוק המתוקן למניעת מסתננים וההוראה על פירוק מתקן חולות, ופסילת חוק הפיקדון ב-2020.

בסיום התייחסותו, לוין הדגיש את המסר המרכזי שרצה להעביר: "הממשלה פעלה, הכנסת חוקקה, בג"ץ ביטל. סמכות ללא אחריות". לוין הוסיף גם את הצורך בבחירת שופטים שצמחו בשכונות ובפריפריה, ושלטענתו "מעמידים את טובת תושבי השכונות לפני מי שגנבו את הגבול".

יותר מ-170 אנשים נפצעו היום, ביניהם 30 שוטרים, במהלך הפרות סדר בהפגנה של אזרחים מאריתריאה נגד השלטון במדינתם. כמו כן, נעצרו 39 חשודים פורעי כאשר ברשותם נתפסו אלות, גז מדמיע ושוקר חשמלי. מהמשטרה נמסר כי הושגה שליטה על הפרות הסדר וכי כוחות המשטרה השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות וביצעו מעצרים של עשרות פורעי חוק.

המפגינים מחו נגד אירוע שמארגנת השגרירות האריתראית בתל אביב לציון יום השנה לתחילת המאבק המזוין נגד השלטון האתיופי שחל אתמול. מאבק שהביא בסופו של דבר להפרדות אריתריאה מאתיופיה בשנת 1993. מתנגדי המשטר רואים בו אירוע תעמולה לשלטונו של הרודן איסייאס אפוורקי, ממנו נאלצו להימלט. אירועים דומים בוטלו בחודש האחרון בכמה ערים ברחבי העולם מחשש שיעוררו עימותים אלימים.

המפגינים השליכו אבנים וקרשים אל עבר השוטרים וביצעו ונדליזם בניידות משטרה, חנויות ועסקים לאורך הרחוב ואף הציתו מועדון. שהחלו לפנות אותם באמצעות פרשים ואמצעים לפיזור הפגנות. בהמשך ההתפרעויות השוטרים גם ירו באש חיה לעבר המפגינים.

במהלך היום, לשכת נתניהו הוציאה באופן חריג הודעה בה נמסר כי "ראש הממשלה הנחה לפעול להשבת הסדר הציבורי". בצאת השבת, ראש הממשלה הודיע כי הקים צוות שרים מיוחד שיבחן נקיטת אמצעים נגד המסתננים שהשתתפו בהפרות הסדר ובין הפעולות צעדי גירוש. צוות השרים עתיד להתכנס מחר, ובדיון ישתתף גם נתניהו, למרות ביקורו הצפוי בקפריסין.

כפי שנחשף לראשונה בכאן חדשות, במח"ש החלו בבדיקת הירי החי של השוטרים בעימותים. מבדיקה ראשונית עולה כי לפחות שני שוטרים ביצעו ירי חי. במשטרה בודקים את האפשרות שהיה ירי גם בין המפגינים לבין עצמם.

נציגי ההנהגה האריתראית טענו כי במכתב שנשלח לפני שבוע למשטרת מחוז תל אביב הזהירו מ"אירוע שמלווה באיומים אלימים". אולם המפכ"ל קובי שבתאי, בריאיון לכאן חדשות, הגיב על המכתב: "בכל שנה יש התרעות, וכל יום אנחנו מקבלים מכתבים כאלו. אם נתחיל לפעול ולהיות מונחים על בסיס מכתבים, אנחנו לא נשמור פה על מדינת ישראל". למרות התגובה זו, שבתאי גם הוסיף שהוא כן מתכוון לעשות בדק בית ולהפיק לקחים.

בהתייחסות כללית למהומות בת"א, שבתאי אמר לכאן חדשות: "לא ציפינו לרף האלימות שהיה היום. מצב כזה לא היה מאז מאורעות אוקטובר 2020". על רקע הביקורת על השימוש המשטרתי באש חיה במהומות, אמר: "הכוחות נקלעו למצוקת חיים ולכן נאלצו להשתמש באש חיה - לא הייתה ברירה".

השתתפו בהכנת הידיעה: משה שטיינמץ, יערה שפירא, איציק זוארץ, איתי שיקמן, נופר משה פרדו, יונתן רוה וסיון סיסאי

הפופולריים