מפקד מחוז ת"א: "לא כל מי שאמר שנפצע מירי - פצוע ירי"

מפקד מחוז ת"א: "לא כל מי שאמר שנפצע מירי - פצוע ירי"
מפקד מחוז תל אביב, ניצב פרץ עמר, חושף את היערכותה והתנהלותה של המשטרה סביב מחאות האריתראים - האם היה ניתן למנוע את הפרעות?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחאת האריתראים בדרום תל אביב
צילום: איתי רון, פלאש 90

מפקד מחוז תל אביב, ניצב פרץ עמר סיפר בריאיון בתוכנית "חדשות הערב" בכאן 11, על היערכות המשטרה לקראת הפרעות שאירעו אתמול (שבת) במחאות האריתראים בדרום העיר.

"במהלך השבוע שלפני האירוע קיבלנו מודיעין על כוונות להפרות סדר - לפיהן נערכנו עם כמות שוטרים גדולה מהנדרש", אמר ניצב פרץ, "לא ידענו שיגיעו אלפים. בבקשה דובר על אלף איש ובפועל הגיעו כ-2,500 כי הביאו אוטובוסים מקצוות הארץ".

בהמשך סיפר ניצב פרץ על השתלשלות האירוע עצמו עד לכדי שימוש בירי חי: "החבורה שעמדה על הגדרות לחץ הרימה אותם בהינף יד. היה להם הרבה כוח והם הסתערו לכיוון השוטרים, שניסו למנוע מהם להיכנס למועדון בו היה אמור להתקיים הטקס של תומכי המשטר. הם היו בעלי ממדים מאוד גדולים, השתמשנו באמצעי פיזור - אך כלום לא עצר אותם עד ששוטר הרגיש בסכנת חיים וירה".

עוד הוסיף פרץ על המקרה שבחקירת מח"ש: "זו תחושה סובייקטיבית של סכנת חיים ויש לו סמכות בנסיבות מסוימות לבצע ירי. לא כל מי שאמר שנפצע מירי - פצוע ירי. השוטר שביצע ירי הודיע על כך והיו כאלה נוספים שביצעו ירי באוויר. מה פגע בדיוק במה זה בדיוק מה שמח"ש בודקים".

כשנשאל על מדיניות משטרת מחוז תל אביב בהפגנות, ענה פרץ: "המדיניות לא משתנה ממחוז למחוז, המהפכ"ל קובע מדיניות למשטרה כולה בהתייעצות עם השר בן גביר, שהיא תואמת לדין ולחוק. לאף מפקד מחוז אין מנדט לקבוע מדיניות אחרת. הפעלת כוח היא בהחלטת מפקד הכוח שנמצא במקום. אין דבר כזה שמישהו מנהל את העניינים מרחוק בטלפון - אלו סתם שמועות". עם זאת, הודה פרץ כי הוא בקשר עם השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר במקרים חריגים ובאישור המפכ"ל. 

הפופולריים