בקרוב נדע מי ההורים הביולוגיים של התינוקת סופיה?

בקרוב נדע מי ההורים הביולוגיים של התינוקת סופיה?
אחרי שידור התחקיר על מחדל החלפת העוברים באסותא, העליון הפך את החלטתו וקבע כי אורית ויואב (שמות בדויים) ראשים להיבדק גנטית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אסותא ראשון לציון
צילום: כאן חדשות

תחקיר "זמן אמת" של כאן 11 וההחלטה הדרמטית של בית המשפט בפרשת החלפת העוברים באסותא: שלושה חודשים אחרי שידור התחקיר על מחדל החלפת העוברים בבית החולים אסותא ראשון לציון, הפרשה הכואבת מגיעה היום לנקודה דרמטית, שתאפשר לדעת בקרוב, ככל הנראה, מי ההורים הביולוגיים של התינוקת סופיה. שופטת בית המשפט העליון דפנה ברק ארז החליטה לדחות את הערעור שהגישו ההורים שמגדלים כיום את הילדה, ולאשר לאורית וליואב (שמות בדויים), הזוג שאת סיפורם חשף התחקיר, לבצע את הבדיקה הגנטית שתוכיח באופן ודאי אם התינוקת סופיה אכן שייכת להם מבחינה ביולוגית. השופטת קבעה כי אין מדובר כבר ב-22 זוגות "חשודים", כפי שנטען מלכתחילה, אלא בזוג אחד בלבד, ועל כן יש לאפשר לבדיקה להתקיים. "יש מידה רבה של צדק בהנחה שאילו הייתה מונחת בפנינו התשתית העובדתית הנוכחית, תוצאתו של פסק הדין שניתן בהליך הקודם הייתה שונה", ציינה השופטת.

התחקיר של אבי עמית חשף לראשונה את שרשרת המחדלים שאירעו באסותא ראשון לציון, ואת העקבות המובילים בסבירות גבוהה לכך שבני הזוג, שהתראיינו לראשונה ל"זמן אמת", הם ההורים הביולוגיים של סופיה. ההקלטות הבלעדיות שפורסמו בתוכנית, בשילוב מסמכים פנימיים של אסותא שנחשפו לראשונה, הצביעו כמעט בוודאות על אורית ויואב כהורים הגנטיים ועל המחדלים שהובילו לבלבול הטראגי.

בית המשפט העליון הפך בכך, למעשה, את ההחלטה שלו עצמו. השופטת ברק ארז הסבירה כי השינוי בהחלטה נובע בעיקר מדוח ועדת הבדיקה של משרד הבריאות, שמסקנותיה לא הובאו בפניו בעת ההחלטה הראשונית, שבה נדחתה הבקשה לבדיקות גנטיות. "הדוח מצביע על האפשרות הממשית של החזרת עובריהם של המשיבים לרחמה של המבקשת, עקב החלפה ברגע האחרון של התורים שנקבעו, וכתוצאה מאי-הקפדה על נהלי הזיהוי והתיעוד הנדרשים", כתבה השופטת. "על רקע זה", היא סיכמה, "לא מצאתי מקום להתערבות בקביעות העובדה של הערכאות הקודמות באשר להיותו של הדוח ראיה חדשה".

עו"ד שמואל מורן, המייצג את בני הזוג שעשויים להיות הוריה הביולוגיים של התינוקת, מסר בתגובה להחלטה: "זו החלטה ראויה. פעם ראשונה אי פעם שמתקבל ביטול של בית משפט עליון עצמו. האמת חשובה וטוב שתתברר".

מנגד, עורכי הדין גלית קרנר, יונתן קניר ואיילת בלכר, שמייצגים את היולדת ובן זוגה, מסרו בתגובה: "כשנותנים לדעת המיעוט לכתוב את פסק דין, כך נראית התוצאה. זכינו בהליך הקודם בעליון, ויש להביע פליאה על הפיכת עמדת העליון כשלא ניתן לסופיה ולהוריה יומם בבית המשפט במסגרת הערעור שכה התבקש לנוכח הסתרה מכוונת של מלוא העובדות. עצובה וחמורה בעינינו העובדה שלא הוצגו מלוא הראיות מהיום הראשון ועד כה של אסותא ובית המשפט לא בחן אותם בעין אובייקטיבית ולא יכול לומר כיום כי דוח משרד הבריאות מגלה עובדה חדשה - בלי לנקוב מהי. הדבר הכי גרוע עבור סופיה זו ההחלטה המקוממת הזו שהיא בניגוד לטובתה בניגוד לעמדת האפוטרופסיות לדין. יום עצוב לאזרחי מדינת ישראל אשר שמים מבטחם בשופטי העליון".

הפופולריים