מלחמת יום הכיפורים בצבע: החזיתות, הקרבות והסיפורים המרגשים

תיעוד שטרם נראה: מלחמת יום הכיפורים בצבע
פרויקט ייחודי וראשון מסוגו לציון 50 שנה למלחמת יום הכיפורים, חושף קטעי ארכיון מהמלחמה, שחלקם טרם שודרו, לאחר שעברו תהליך של צביעה באמצעות בינה מלאכותית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תמונת סדרה אורן אהרוני - יום הכיפורים בצבע 10.09.23
צילום: .

בישראל מציינים 50 שנים למלחמת יום הכיפורים, ובכאן חדשות מציג פרויקט בלעדי וראשון מסוגו בישראל, במסגרתו נחשפו קטעי ארכיון של רשות השידור מהמלחמה, שחלקם טרם שודרו, לאחר שעברו תהליך של צביעה בעזרת בינה מלאכותית.

"מלחמת יום הכיפורים בצבע" הוא פרויקט תיעודי שיצרו במחלקת המגזין של כאן חדשות. העיתונאי אורן אהרוני יחד עם אנדרי פרידמן, מומחה לאפקטים ויזואליים ובינה מלאכותית, מרצה במחלקה לתקשורת חזותית בשנקר, מביאים במסגרת הפרויקט קטעי ארכיון מתוך כתבות ששודרו בערוץ הראשון ובהם תיעודים של אנשי רשות השידור מהחזית בימי הלחימה ולאחריהם.

קטעי הארכיון, שחלקים מהם נחשפים לראשונה, עברו תהליך צביעה בבינה מלאכותית, וכך לראשונה נחשפים צילומי ארכיון של רשות השידור ממלחמת יום הכיפורים בצבע.

מלחמת יום הכיפורים בצבע: הפרקים המלאים

פרק 1 – רמת הגולן: הפרק מתאר את מהלך העבודה על הפרויקט וגם מביא את הסיפור של חזית רמת הגולן וקרב השיריון בעמק הבכא, כולל תיעודי הארכיון בצבע.

פרק 2 - חזית סיני: הסיפור הבלתי יאמן של חטיבה 14 של השיריון בקרב בחווה הסינית. קרב שבו נהרגו 121 לוחמים כולל קטעי קשר מהקרב וסרטון מהקרב שלא ברור איך ומי צילם. הסיפור במרכז הפרק הוא על החילוץ ההירואי של 19 חיילים מאזור תופת תוך כדי לחימה של טנקים מול טנקים במרחקים של 20-30 מטרים, וקרב חיילי קומנדו פנים מול פנים. הקרב בחווה הסינית נמשך עוד שלושה ימים במהלכו החווה נכבשה והחטיבה פתחה מסדרון לצה"ל, שהצליח באמצעותו לצלוח את התעלה לצידה המערבי.

פרק 3 - התמונות והסיפורים משבי יום הכיפורים: אמנון מתעורר כל לילה בשלוש, חיים יצא מהמטוס הבוער ומה נתן ליהודה את הכוח להמשיך?

פרק 4 - המשך סיפורי השבויים: סיפורם של שלושה שבויים מסוריה וממצרים, כולל תיעודים בלעדיים שנצבעו, על חזרת השבויים לארץ.

פרק 5 - הווי ומאחורי הקלעים של רגעי הקרב: הקטעים שמצאנו בארכיון שהדהימו וריגשו, ובהם הופעות בשדה הקרב וחתונה שהתקיימה ברמת הגולן בהפוגה בין קרבות הטנקים. תיעוד של אשת התקשורת טמירה ירדני בתקופת הלחימה, יעקב בודו ששר לחיילים עם קטע ארכיוני מדהים וחנן יובל שהלחין את השיר של יהונתן גפן "אתם זוכרים את השירים", בצד השני של התעלה.

הפופולריים