שבתי שביט הובא למנוחות: "היה איש מבצע בכל רמ"ח איבריו"

שבתי שביט הובא למנוחות: "היה איש מבצע בכל רמ"ח איבריו"
ראש המוסד ברנע ספד בטקס הלווייה: "נשמור על העומק, המסירות ואומץ הלב שלך". גלנט: "עלינו להוקיר את לוחמי המוסד גם בשעות מורכבות, אחדותנו היא תנאי לקיומנו" • ראש המוסד לשעבר שביט הלך לעולמו ביום שלישי האחרון בגיל 84
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בן 'קלמר, פלאש 90
צילום: בן קלמר, פלאש 90

ראש המוסד לשעבר, שבתי שביט, שהלך לעולמו ביום שלישי בגיל 84, הובא הבוקר (שישי) למנוחות בבית העלמין מורשה ברמת השרון. "שבתי היה איש מבצעי בכל רמ"ח אבריו, נכח הרבה מאוד בשטח", שיתף ראש המוסד דוד ברנע. "הגמלאים סיפרו לי בהשתאות על ראש מוסד שמגיע לפגישות עימם לדירה מבצעית בחו"ל כדי לדון על מבצע או כדי לשמוע ממקור ראשון על פעילותם. נשמור על העומק, המסירות ואומץ הלב שלך, ועל תחושת השליחות שהותרת בכולנו. תודה לך".

שר הביטחון יואב גלנט ספד גם הוא: "המפגש הראשון שלי עם שבתאי כשהייתי קצין צעיר בשייטת, חקוק לי בזיכרון. זכורים לי היטב דבריו השקולים והאחראיים שנאמרו בקור רוח אופייני. כולם העריכו אותו כמפקד וכמנהל וראו בו תמיד מקור סמכות ויציבות. רבים מאזרחי ישראלי אינם יודעים, וכנראה שלעולם גם לא ידעו, עד כמה הם חבים לאיש המיוחד הזה ולעשייתו המשמעותית ורבת השנים למען ביטחון ישראל. במשך עשרות שנים, במהלך שירותו במוסד וגם לאחריו, היה שבתאי דמות מופת ומודל לחיקוי. מי שאליו עולים לרגל ראשי מוסד, רמטכ"לים ואלופים כדי לשמוע את עצתו הטובה".

כמו כן, מתח גלנט ביקורת מרומזת על מי הטענות לאחרונה נגד אנשי המוסד, השב״כ וכוחות הביטחון: "עלינו להוקיר ולשאת על כפיים את לוחמי המוסד המסכנים את חייהם יום אחר יום. גם בשעות מורכבות מוטלת עלינו החובה לזכור כי אנשים אחים אנחנו ואחדותינו היא תנאי לקיומנו. ללא שותפות ואחדות בינינו, ללא כיבוד דעתו של האחר, יתערער המכנה המשותף הרחב המאפשר לעם קטן הנאחז בציפורניו במולדתו, בלב סביבה עויינת, להגן על עצמו בעוצמה וביעילות כנגד מבקש נפשו".

״עלינו להוכיר ולשאת על כפיים את לוחמי המוסד המסכנים את חייהם יום אחר יום....גם בשעות מורכבות מוטלת עלינו החובה לזכור כי אנשים אחים אנחנו ואחדותינו היא תנאי לקיומנו. ללא שותפות ואחדות בינינו, ללא כיבוד דעתו של האחר, יתערער המכנה המשותף הרחב המאפשר לעם קטן הנאחז בציפטרניו, במולדתו, בלב סביבנץה עוינת, להגן על עצמו בעוצמה וביעילות כנגד מבקש נפשו״

שביט, ראש המוסד השביעי במספר, כיהן בתפקיד בשנים 1996-1989. הוא למד בביה"ס "הריאלי". בצבא שירת בסיירת מטכ"ל מייד לאחר הקמתה. הוא בעל תואר ראשון במזרחנות מהאוניברסיטה העברית בירושלים ותואר שני במנהל ציבורי מאוניברסיטת ‏הרווארד‏ בבוסטון.

אחרי שחרורו מצה"ל ב-1964 שביט הצטרף ‏למוסד, ומילא תפקידים מבצעיים ותפקידי פיקוד בכירים בארץ ובחו"ל. בין היתר הוא שימש ראש הגף המבצעי של המוסד, ראש אגף המטה ומשנה לראש המוסד נחום אדמוני בשנים 1989-1986. הוא היה ראש המוסד השני, לאחר אדמוני, שצמח מתוך הארגון.

"הוא היה מפקד וראש מוסד אמיץ, ערכי, מסור ומוערך, אשר הקדיש את חייו למדינת ישראל ולביצור ביטחונה", ספד לו ראש המוסד כיום, דוד ברנע, עם היוודע דבר פטירתו.

הפופולריים