רכב דרס מפגינים נגד הרפורמה באיילון

רכב דרס מפגינים נגד הרפורמה באיילון
5 מפגינים נפצעו קל • שני הגברים ברכב הדורס נעצרו • ראש הממשלה גינה את האירוע • מוקדם יותר התייחס נתניהו להתבטאותה של אחת ממובילות המחאה בה קראה לשרים "נאצים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחאה בקפלן 9.9.23
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

דריסה אירעה הלילה (ראשון) במחאה נגד הרפורמה באיילון. חמישה נפצעו באורח קל. מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ראש הממשלה מגנה בחריפות כל צורה של אלימות, קורא לכולם לפעול באיפוק ולשמור על החוק". שני הגברים ברכב הדורס נעצרו, האחד אבא והשני בנו - נהג חדש. לטענתם, בגלל שהבן נכנס ללחץ עם עצירת הרכב מול המפגינים, האבא החליף אותו ובעת החילוף לחץ בטעות על הגז כשבלם היד לא היה מורם.

לפי המשטרה, דריסת המפגינים שירדו לאיילון, כאשר היה באותה העת בתנועה רציפה של כלי רכב. כמו כן, המפגינים באיילון תיעדו דוחות תנועה שחילקה להם משטרת התנועה בסך 1,000 שקלים בגין הפרעה לתנועה.

מובילת המחאה שעוררה סערה

אחת ממובילי המחאה, שקמה ברסלר אמרה בכנס שנערך בשישי בנהלל: "אסור לדבר עם נאצים, יהודים או לא יהודים". היום היא התנצלה על דבריה: "טעיתי בהתבטאות שלי, השתמשתי במילה שאין לה מקום בשיח".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לדברי ברסלר: "אני מגנה בחריפות את דבריה של ברסלר. האמירה השערורייתית הזאת היא גם זילות השואה, וגם הסתה פרועה לרצח שרי הממשלה ונבחרי ציבור. הזכות להפגין איננה הזכות להסית".

מראשי המחאה נמסר בתגובה לדבריו של נתניהו: "מי שמוביל את ישראל לדיקטטורה חשוכה, שריסק את הכלכלה, את צבא העם, שהקים מכונת רעל ושנאה שקרעה את העם - כדאי שלא ידבר על הסתה. ההסתה של נתניהו כבר הובילה לרצח ראש ממשלה ולמאות תקיפות אלימות בחודשים האחרונים".

השבוע הגורלי בקרב בין הקואליציה למערכת המשפט

בין הנואמים במחאה בתל אביב הערב היה גם ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין: "המשבר החוקתי מתקיים מדי יום בתחומים רבים של הזירה הציבורית, בניסיון להחליש כל מוקד כוח במדינה: פגיעה יומיומית חסרת תקדים ברמטכ"ל ובראש השב"כ, החלשת האקדמיה, ביטול יחידת המשטרה ללוחמה בשחיתות, תת־התרבות המתפתחת של איומים על פרקליטים ועל שופטים, שר ממונה מעודד אלימות שוטרים, והחמור מכל הוא הצבת מבחן יחיד למינוי משרתי הציבור והוא - נאמנות אישית לשלטון". אל המחאה הגיע גם המוזיקאי שלום חנוך, שעלה להופיע.

ראש לשכת עורכי הדין עמית בכר עלה גם הוא לנאום: "אדוני יו"ר הכנסת, אני מזכיר לך שאתה מגדל ילדים ומשפחה בישראל רק בזכות שופטי בג"צ. השרה דיסטל - כשאמרת ליועמ"שית "יש לך עסק איתי" - מה בכוונתך לעשות? מי מדבר ככה? ראשי משפחות פשע, לא שרים בממשלה"

פעילי מחאה רדפו מוקדם יותר הערב אחר השר יצחק וסרלאוף מעוצמה יהודית, כשהיה בדרכו לתפילה וצעקו לעברו. השר וסרלאוף אמר בתגובה: "לא ארתע מהפגנות וסולד מקיצונים שעוברים על החוק". זאת ברקע מעצרו של פעיל המחאה נגד הרפורמה, יואב אנדרמן, בחשד לתליית שלטים מחוץ לביתו של וסלראוף.

הפופולריים