15 שנה לסדר יום: המאבק נגד הקשירות בבתי חולים פסיכיאטריים

15 שנה לסדר יום: המאבק נגד הקשירות בבי"ח פסיכיאטריים
חזרנו ל"מיכל", אחותה של המטופלת במחלקה הפסיכיאטרית בתל השומר, שהייתה קשורה במשך 25 יום - ושוחררה עקב הפרסום של כאן חדשות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בית החולים תל השומר
צילום: פלאש 90

הריאיון עם "מיכל", אחותה של המטופלת "נועה", בתוכנית "סדר יום" ב-2016, הניע שרשרת אירועים שהביאו להפחתה דרמטית בשימוש בקשירות ובבידודים בבתי החולים הפסיכיאטרים ולשינוי ההוראות הנהוגות בבתי החולים. במסגרת ציון 15 שנה לתוכנית, חזרנו ל"מיכל" כדי להבין - איפה נועה ובני משפחתה היום? ואיפה עומדת מערכת בריאות הנפש בטיפול שהיא נותנת לחולים היותר מורכבים שלה?

"מיכל" שברה שתיקה אצלנו במאי 2016, כאשר "נועה" הייתה קשורה כבר 19 ימים בחדר בידוד במחלקה הפסיכיאטרית בתל השומר. בחדרה היה ריח בלתי נסבל של צרכים, בני משפחתה הורשו לראות אותה רק שלוש פעמים בשבוע וגם אז לרבע שעה בלבד, ונאסר עליהם להביא לה דברי מאכל או אמצעי להאזנה למוזיקה.

למרות שהיו נושאים חדשותיים בוערים אחרים, סיפורה פתח את התוכנית יום אחר יום, ועורר הפגנות מול בית החולים תל השומר וגל עדויות של מטופלים ובני משפחותיהם - על היחס הבלתי ראוי, הפוגעני ואף לא חוקי, שספגו במחלקות הפסיכיאטריות. שישה ימים לאחר הריאיון עם "מיכל", רק בעקבות עתירה שהגיש הסיוע המשפטי במשרד המשפטים, יצאה נועה מהמחלקה הפסיכיאטרית בתל השומר.

בתל השומר התעקשו לקשור אותה גם באמבולנס שהוביל אותה לבית החולים הפסיכיאטרי בבאר שבע, שם לא קושרים כמדיניות כבר שנים. כשהגיע לבאר שבע היא שוחררה מהקשירה ומאז, לא נקשרה אף פעם. עקב הסיפור, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, התחייב בריאיון בתוכנית לשינוי אמיתי ביחס לקשירות ולבידודים במערכת בריאות הנפש.

בהמשך, הקים בר סימן טוב ועדת בדיקה לצמצום הקשירות והבידודים שמסקנותיה הפכו לחוזר מנכ"ל. שם נקבעו כללים מאוד ברורים שמטרתם לצמצם שימוש בקשירה או בבידוד במחלקות הפסיכיאטריות - עד למינימום האפשרי. ב-2017 וב-2018 אכן נרשמה ירידה משמעתית במספר הקשירות שבוצעו בבתי החולים הפסיכיאטרים. האמת שזו גם היתה הפעם הראשונה אי פעם שמשרד הבריאות החל לאסוף באופן מסודר את הנתונים.

בשנה האחרונה נרשמה שוב עליה, קטנה, אבל משמעותית. זאת כי חוזר המנכ"ל לא הפך לחוק וכי מערכת בריאות הנפש לא חוזקה מספיק בהכשרות והפגות לצוותים ובתוספת תקנים וגם בשכר ראוי יותר לצוותים. המשבר הכללי שמערכת בריאות הנפש נמצאת בו מחלחל עמוקות לתוך המחלקות עצמן - כשיותר ויותר דיווחים לאחרונה מלמדים על שינוי לרעה.

הפופולריים