בשל העסקת הפסיכולוג עבריין המין: הדרישה ממשרד הבריאות

בשל העסקת הפסיכולוג עבריין המין: הדרישה ממשרד הבריאות
משרד הבריאות מסר בתגובה: "נציבות שירות המדינה אינה מוצאת לנכון לפעול להפסקת העסקתו של הפסיכולוג"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אילוסטרציה, אלימות במשפחה, אלימות כלפי נשים
צילום: גטי אימג'ס

עקב פרסום כאן חדשות על העסקת הפסיכולוג גיא דיין, שהורשע בעבירות מין, כמאבחן מועמדים לשירות המדינה - איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית פנו למשרד הבריאות בדרישה: "פקחו על חזרת פסיכולוגים למקצוע ולא לאפשר להם חזרה אוטומטית לעבודה עם מטופלים ומטופלות". כך פורסם היום (שישי) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב.

עוד נכתב במכתב של האיגוד אל נציב קבילות הציבור ד"ר בועז לב: "אנו רואות בחומרה את חזרתו לעבודה שגרתית עם מטופלים ומטופלות. חזרתו לעבודה של פסיכולוג שהורשע בעבירות מין צריכה להעשות רק לאחר שיעבור הערכת מסוכנות מקצועית כדי לשמור על שלומן ומגונתם של המטופלים והמטופלות הפוטנציאליים".

ממשרד הבריאות נמסר: "עם תום ההגבלות שהוטלו על פי חוק על רישיונו של בעל מקצוע רפואי, רק קבלת ידיעה או תלונה מקנה לנציבות סמכות לבירור נוסף. בנציבות שירות המדינה קיימו בדיקה ומסרו כי חזרתו של הפסיכולוג גיא דיין לעבודה הייתה על פי החוק. יש לציין כי מדובר בביצוע אבחון תעסוקתי. אשר מתמקד בפרטים טכניים וכן בשאלות ממוקדות בנושאים הקשורים להתאמה לתפקיד. המידע הנאסף באבחון מועבר לאנשי צוות אחרים במכון שתפקידם לקבוע חוות דעת וציונים. לפיכך, נציבות שירות המדינה אינה מוצאת לנכון לפעול להפסקת העסקתו של הפסיכולוג".

דיין הורשע ב-2015 ונגזרו עליו 10 חודשי מאסר בפועל. ועדת המשמעת של משרד הבריאות שללה את רישיונו לארבע שנים ובסך הכול הוא הורחק מהמקצוע למשך שבע שנים. כעת, לאחר שתם פרק הזמן לשלילת הרישיון, דיין מועסק בחברת "קינן שפי" העורכת בעבור נציבות שירות המדינה את מבחני המיון, ביניהן גם למשרות בכירות בשירות הציבורי.

בהחלטת ועדת המשמעת של משרד הבריאות שהורתה ב-2017 על שלילת רישיונו של דיין נקבע כי עשה שימוש בפרטים שעלו בטיפול במהלך העבירות שביצע במטופלת. כעת דיין מראיין ומאבחן מועמדים והם נשאלים בין היתר שאלות אישיות. בכך הוא חשוף להיסטוריה האישית שלהם מבלי שתהיה להם יכולת בחירה אם לעבור אצלו את האבחון, ועולה האפשרות שכשגוף ציבורי ידון בעניינו בעתיד בהקשרים שונים - הוא יחזיק במידע על עובדים בכירים.

הפופולריים