תחקיר

מיליונים הושקעו בהתקנת לוחות סולאריים - ללא חיבור לחשמל

מיליונים הושקעו בהתקנת לוחות סולאריים - ללא חיבור לחשמל
תחקיר מוסף "הזמן הירוק" על הקיבוצניקים שהשקיעו מיליונים, והעניקו את גגות הרפת שלהם, להבטחה של משרד האנרגיה שלא מומשה - חברת החשמל מסרבת לחבר אותם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לוחות סולאריים בכפר ויתקין
צילום: חן לפידות, פלאש 90

תחקיר מחדל החשמל: תושבי עמק בית שאן והנגב השקיעו מיליונים בהתקנת לוחות סולאריים על הגגות, אך גילו שחברת החשמל מסרבת לחבר אותם. כפי שפורסם היום (שני) במוסף "הזמן הירוק" בחדשות הערב בכאן 11, הסיבה לאי התקנת הפאנלים היא שאין תשתיות.

לצד זאת, במשרד האנרגיה השיקו פרסומת חדשה בשבועות האחרונים, שמזמינה את כולם ליהנות מייצור החשמל החדש, אלא שהדבר לא מתרחש. כמו כן, הנחיית שר האנרגיה ישראל כץ לפתוח את השוק לא מתקיימת, והתוכנית שהובאה לפתחו טרם קיבלה אור ירוק. 

אנשי הקיבוץ מכרו לחברת החשמל את החשמל המיוצר מהשמש של עמק בית שאן, במטרה שבתוך כמה שנים הם יחזירו את ההשקעה על הפאנלים סולאריים, שבנו על גגות הרפת שלהם. עם זאת, עקב הצלחת הפרויקט ועדת תכנון ובניה העניקה היתרים, ועל גגות התושבים נבנו עוד פאנלים. 

בתוך כך, חברת החשמל הודיעה לקיבוצניקים שלמדינה אין יותר תשתית באזור, מה שהוביל לזריקת הפרויקט לפח, במקום ניצול חום השמש לייצור חשמל. למרות הפוטנציאל, המדינה אינה עומדת ביעד שהציבה כי עד סוף שנת 2025, כ-20% יהיו מאנרגיות מתחדשות. 

לפני שנתיים, הונחה תוכנית עבור הממשלה לפיתוח האנרגיות המתחדשות, והיא נותרה בשלב התכנון. כמו כן, גם הניסיון לחייב יזמים לבנות גגות סולאריים על מבנים ציבוריים, נבלם. כל זאת בנוסף, להודעת שר האנרגיה מלפני כמה ימים, על כך שעוד 2,000 מגה ואט יצאו לשוק, עוד הודעה שמתברר שאינה קיימת.  

כל הנושא הנ"ל מתרחש כשעוד כחודש תתקיים ועידת האקלים באבו דאבי. הכרזות הפוליטיקאים על החשיבות של אנרגיות מתחדשות, נותרות בגדר הכרזה ובפועל: לא קורה שום דבר.

הפופולריים