"דאעש וגורמים שיעיים יודעים להגיע לגבול - ולזה אנחנו נערכים"

"דאעש יודעים להגיע לגבול ולזה אנחנו נערכים"
מפקד אוגדה 210, שמוצבת בגבול המתחמם עם סוריה, מספר בריאיון לאיתי בלומנטל על ההתבססות של חיזבאללה ואיראן על הגדר, ההיערכות למלחמה רב זירתית והתקיפות החריגות בסוריה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפקד אוגדה בגבול סוריה
צילום: .

שבוע וחצי לאחר שטנקים של צה"ל ירו פגזים לעבר מבנים של הצבא הסורי פגשנו את תא"ל ציון רצון, מפקד אוגדה 210 האחראית על הגזרה, להבין כמה החזית הסורית השקטה - עלולה לעיתים לתעתע.

בריאיון לחדשות הערב הוא סיפר על התקיפות החריגות בסוריה: "באירוע הזה הצבא הסורי לא כיבד את הסכמי החייץ משנת 74', לכן צה"ל הזהיר את הצבא הסורי ואחר כך תקף את התשתיות האלה על מנת שלא תהיה סכנה לישראל".

צפו בריאיון:

כאשר נשאל תא"ל רצון על כך שבשנים האחרונות במקביל להתבססות האיראנית בגבול לבנון, מזהים בצה"ל תופעה דומה גם בחזית הסורית ברמת הגולן, ענה: "יש ניסיון להתבססות של חזיבאללה ואיראן. הם מנסים להגיע לכאן לתצפת, להעביר מידע לאחר, לתכנן פיגועים נגד מדינת ישראל בשגרה וחירום. התפקיד שלנו - לאתר את הגורמים האלה עם גורמי המודיעין. הכל מגיע לכאן. מנסים לאתר ופועלים מולם בדרכים שונות כדי לוודא שהם לא נשארים פה".

"קורים דברים מוזרים בדרום סוריה" ענה רצון כשנשאל על כך שביום שבו תקף צה"ל באמצעות טנקים ברמת הגולן, בסוריה דיווחו על שני בני אדם שחוסלו מהאוויר על ידי ישראל אחד עשר ק"מ מהגבול. "ניתן להעריך שהשניים היו חלק מתשתית טרור שפעלה באזור" והוסיף כי אינו יכול להרחיב מעבר לכך.

כשנשאל האם לארגוני הטרור הפלסטינים יש נוכחות בסוריה אמר: "לארגוני הטרור יש שלוחים בסוריה שנמצאים במרחב ובעבר בצעו ירי של מרגמות ורקטות לישראל. יש פלסטינים שרוצים להביע הזדהות ומבצעים ירי שהם מחליטים ואני מנסה לאתר את זה ולמנוע אותו".

עוד הוסיף כי אסד הצליח לבסס את מעמדו מחדש לאחר מלחמת האזרחים בסוריה, וכעת הוא נאלץ להחזיר חובות: "אסד נכנס לשנה חמישית, כשהוא שולט ב-70 אחוזים מהשטח. הוא חובר למדינות העולם, לקטרים, ומרגיש חייב לאיראנים וחיזבאללה - שהחזיקו את השלטון שלו. הוא מרשה לעצמו ומאפשר לאיראנים וחיזבאללה להתבסס במרחב הגדר ולא נאפשר את זה"

הפופולריים