המפכ"ל: "פגיעה בשיירות של צה"ל - סכנה לביטחון המדינה"

המפכ"ל: "פגיעה בשיירות של צה"ל - סכנה לביטחון המדינה"
יעקב שבתאי התבטא בעד המהלך לקידום שימוש בירי חי נגד מפירי סדר
רנ"צ יעקב שבתאי, 04.04.23
צילום: אייל מרגולין, פלאש 90

חשיפת כאן חדשות על קידום ירי חי של שוטרים נגד חוסמי צירים: בדיון בנושא שהתקיים היום (רביעי) התבטא מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי, המקדם את בחינת מסקנות ועדת אור, בעד המהלך: "בזמן מלחמה - אני רואה ניסיונות פגיעה בשיירות של צה"ל כאיום על ביטחון המדינה, תפקיד המשטרה מבחינה מבצעית לאפשר את המעבר של השיירות כך שמי שעומד בדרכם במצב מלחמה אני רואה בו כאויב, הדגש הוא בזמן מלחמה, זו סכנה לביטחון המדינה".

יחד עם זאת, בחדשות הערב בכאן 11 דווח כי בקרב קצינים בכירים במשטרה ישנה ביקורת נגד המהלך של המפכ"ל. "ברור שהשיירה צריכה לעבור השאלה מה המחיר. לא בטוח שזה מה שמשטרת ישראל צריכה עכשיו מול ערביי ישראל. כשיגיע מקרה הבוחן זה יפתר. למה צריך לדרוך עוד על הקטסטרופה, איזה אמון ושתפ יש לנו מערביי ישראל", אמרו הבכירים.

המשטרה והמשרד לביטחון לאומי מבקשים לאפשר שימוש בירי אש חיה לעבר מפרי סדר שחוסמים כבישים בשעת חירום. זאת, כהכנה לאפשרות של מערכה במסגרתה ערבים-ישראלים יחסמו צירי תנועה למעבר שיירות של צה"ל וכלקח "משומר החומות". עוד נודע לכאן חדשות כי במקביל עסקה בכך גם הוועדה להקמת המשמר הלאומי וההמלצה המסתמנת שלה היא להקל בהוראות הפתיחה באש מול מפרי סדר בשעת חירום, ולא רק מול חסימת שיירות. כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11.

הבקשה של המשטרה והמשרד מגיעה 20 שנה אחרי שוועדת אור קבעה, בעקבות אירועי אוקטובר 2000, כי "ירי של אש חיה אינו אמצעי לפיזור המון". כעת, המשטרה מבקשת לפתוח מחדש את מסקנות הוועדה.

 

הפופולריים