בעקבות המלחמה: הפרקליטות מתכננת החמרה בענישת שוהים בלתי חוקיים

הפרקליטות מתכננת החמרה בענישת שוהים בלתי חוקיים
בערעור על מאסר על תנאי שנגזר על שני פלסטינים שנתפסו בנתניה התביעה ביקשה מאסר בפועל בגלל ש"מדינת ישראל נתונה בשבוע האחרון במלחמה לאחר התקפה ברוטאלית וברברית מאין כמותה על יישובים בדרום" • המשטרה תחל להגיש כתבי אישום נגד שוהים בלתי חוקיים החל מהכניסה הבלתי חוקית הראשונה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יונתן שאול, פלאש 90
צילום: יונתן שאול, פלאש 90

התביעה החליטה להחמיר את מדיניותה כלפי שוהים בלתי חוקיים פלסטינים שנתפסו עובדים בישראל ללא היתר, כך פורסם היום (שלישי) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. 

עד כה, בהסתמך על פסיקת בית המשפט העליון משנת 2014, שהקל מאוד בענישה על כניסה לא חוקית לצרכי עבודה, הייתה המדינה מבקשת לגזור על שב"ח שנכנס לצורכי פרנסה, ממאסר על תנאי ועד חמישה חודשי מאסר בפועל בלבד. עתה אומרת הפרקליטות כי יש לגזור עונש מאסר בפועל על שב"חים - בין חודש לחצי שנת מאסר בפועל. 

בערעור שהגישה הפרקליטות על עונש מאסר על תנאי שנגזר על שני פלסטינים שנתפסו בנתניה אמרה הפרקליטות: "מדינת ישראל נתונה בשבוע האחרון במלחמה לאחר התקפה ברוטאלית וברברית מאין כמותה על ישובים בדרום, על אזרחים ועל חיילים מצד מחבלי החמאס שחדרו לישראל מרצועת עזה. וזאת כאשר האיומים הביטחוניים אינם מוגבלים לאזור הדרום ושטחי יו"ש נתונים תחת סגר".

עוד עולה מהערעור שהגישה הפרקליטות כי עד המתקפה בדרום התביעה המשטרתית לא נהגה להגיש כתבי אישום נגד שוהים בלתי חוקיים, אלא רק לאחר שנתפסו שלוש פעמים. בעקבות המתקפה על יישובי עוטף עזה הורתה חטיבת התביעות במשטרה לשנות את הנחייתה, ולהגיש כתב אישום נגד פלסטיני שוהה בלתי חוקי כבר בכניסתו הלא חוקית הראשונה לישראל. נציין כי העונש הקבוע בחוק לעבירת כניסה שלא כדין הוא שנת מאסר.

הפופולריים