קרבות הגבורה וסיפורי הניצולים: כאן רשת ב מסכמים שבוע

קרבות הגבורה וסיפורי הניצולים: כאן רשת ב מסכמים שבוע
מיקי ניהל קרב עם עשרה מחבלים בסלון ביתו, עדן נימרי נהרגה בזמן שהגנה על חיי החיילות שלה, יסמין ברחה מהמסיבה רק כדי ליפול בידי מחבלים, וזוהר ולירון ניצלו מהמסיבה והתגייסו למילואים למחרת | האזינו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יונתן זינדל, פלאש 90
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מיקי מנחל עוז סיפר לעקיבא נוביק ורינה מצליח כיצד ניהל במשך שעות קרב עם למעלה מעשרה מחבלים בסלון ביתו, בזמן שאשתו וביתו הסתתרו בממ"ד. "לא היה לי זמן לפחד, נכנסתי לפעולה. אתה יודע מה יקרה למשפחה שלך אם יעברו אותך", הסביר.

מיקי תיאר כיצד המחבלים עברו מבית לבית, וניסו להיכנס שוב לבתים שלא הצליחו לחדור אליהם. לאחר קרב של כשעה וחצי בביתו, המחבלים זרקו על מיקי רימון הלם. הוא נכנס לממ"ד ותיאר: "הם ריססו את הדלת. צעקו תוך כדי בטירוף - שהם שולטים פה ושאין יותר צה"ל". 

בשלב מסוים הצליח מיקי לנהל שיח עם אחד המחבלים בעברית ואנגלית. "הם ביקשו שאפתח את הדלת ואכנע. אמרתי שרק בתנאי שלא יפגעו באשתי ובבת שלי, הם ענו שהם לא פוגעים בילדים ונשים. למרות הניסיונות הרבים, מיקי ומשפחתו גילו אומץ בלתי רגיל - גם כאשר המחבל שדיבר עם מיקי איים כי יפוצץ את הממ"ד ב-RPG: "הוא החל לספור לאחור. אמרתי לו 'למה אתה שם עם ה-RPG, זה לא מה שסיכמנו', הוא ענה לי 'צודק אז תפתח את הדלת'. עשיתי כאילו אני פותח אותה וכשראיתי אותו מתחיל להוריד את ה-RPG - יריתי בו".

האזינו לריאיון עם מיקי

עדן נימרי, קצינה ביחידת רוכב שמיים, ניהלה קרב עם מחבלים בשבת בבוקר במוצב נחל עוז, בו הצילה את חיי החיילות שלה וחיילות נוספות, במחיר חייה שלה. סרן ר', בן זוגה סיפר לקרן נויבך על הקרב הקשה ועל הגבורה של עדן: "היא לקחה על עצמה את האחריות ואמרה אני המפקדת".

האזינו לריאיון עם סרן ר'

יסמין ברחה מהמסיבה ברעים, והסתתרה בבית בבארי במשך שעות עד שנתפסה בידי מחבלים. עם הגעת כוחות הביטחון, התפתח במקום קרב קשה. יסמין ניצלה כשאחד המחבלים החליט להיכנע ויצא עימה מהבית, תוך שהוא משתמש בה כמגן אנושי. שאר בני הערובה שנשארו בבית נהרגו, כולל בן זוגה של יסמין. בריאיון לאריה גולן היא סיפרה: "במהלך הקרב, אחד המחבלים השתמש בי כמגן אנושי, צעקתי שיפסיקו לירות".

זהר ערד ולירון רוקח, בני זוג שניצלו מהמסיבה ברעים, סיפרו לקרן נויבך על ההימלטות מהתופת. "קיפלנו את הדברים שלנו די מהר. בין הראשונים שיצאו משטח המסיבה. נסענו וליד שדרות היה רכב של כיתת כוננות שאמר לנו להסתובב כי יש מחבלים. הסתובבנו ופתאום ראינו מחבל", סיפר לירון. זהר המשיכה: "ראינו אותו יורה באנשים. ממש הסתכל עליי, כיוון את הנשק. צעקתי ללירון 'יורים עלינו'. הוא פנה והתחלנו לנסוע בתוך השדות".

לירון המשיך לספר כי המחבל פגעו ברכב אך הם הצליחו לנסוע על לכפר מיימון ושם אירחה אותם אחת המשפחות: "תוך כדי שהיינו שם קיבלנו הודעות מחברים ששאלו מה איתנו. לאט לאט שמענו סיפורים והבנו. זהר תפסה אותי בצד ואמרה לי, 'אם הם מגיעים לפה, תהרוג אותי. אני לא רוצה שהם יתפסו אותי בחיים'". 

בזמן שהם ממתינים בכפר מיימון קיבלו השניים קריאה למילואים בצו 8: "עדכנו את המפקדים שלנו שאנחנו בתוך המצב ושלא נוכל להגיע כרגע. בערך ב-19:00 עדכנו אותנו שיש דרך פנויה ונסענו למרכז". 

האזינו לריאיון עם זהר ולירון

הפופולריים