מבקר המדינה: "פעולות הממשלה בימים האחרונים - אין בהן די"

מבקר המדינה: "פעולות הממשלה - אין בהן די"
המבקר מתניהו אנגלמן סייר בצפון ונפגש עם ראשי הרשויות ואף ביקר במפעלים של המשרד לפיתוח הגליל • בשיחה עם ראש עיריית קריית שמונה, אמר אנגלמן: "זוהי קריאת השכמה לממשלה ולעומד בראשה ולכל השרים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המבקר אנגלמן
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן סייר היום (ראשון) בצפון ונפגש עם ראשי הרשויות באזור, שהעלו פערים משמעותיים ביישום התכניות לפינוי אזרחים. לפי מבקר המדינה, בקריית שמונה המצב חמור במיוחד כאשר בקרב האלפים שטרם פונו יש אוכלוסיות רווחה ואנשים עם מוגבלויות.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי, לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

בהודעה שיצאה מטעם משרד המבקר, נטען כי ראשי הרשויות העלו גם פערים במיגון ובכיתות הכוננות, עוד הלינו על היעדר סנכרון בין משרדי הממשלה ובירוקרטיה עודפת. זאת על אף שחלפו שבועיים מאז תחילת המלחמה. בנוסף, ראשי הרשויות העלו את הצורך במתן אחריות וסמכות לרשויות, לצד הקצאת משאבים, לשם התמודדותן בעת הזו.

המבקר סייר, בין היתר, במפעל "עוף הגליל" שהינו מפעל חיוני המספק חלק גדול מהתצרוכת של העופות במדינת ישראל וכן במפעל "קירור הגליל", שני המפעלים של החברה לפיתוח הגליל. מנהלי המפעלים הציגו למבקר המדינה פערים, בהם הצורך בהסדרת פינוי עובדים חיוניים לבתי מלון סמוכים ובריתוק משאיות הובלה למפעלים, בדרך שתאפשר את המשך תפקודם.

המבקר אנגלמן אמר בזמן הפגישה ראש העיר עם שטרן: "נחשפנו היום להליך פינוי התושבים, לפערים ולקשיים הרבים שהרשויות חוות, ובפרט כלפי אוכלוסיות נזקקות שטרם פונו. לצערי, התמונה המתקבלת מהשטח בעייתית ומשקפת פערים משמעותיים. פעולות הממשלה הנעשות בימים האחרונים אין בהן די. הסיורים בשטח והשיחות שלי ושל בכירי המשרד עם הגורמים הרלוונטיים העלו כי בולט החוסר במערך אופרטיבי, שיוכל להוביל את המאמץ הממשלתי בכל הדרוש לעורף, מפינוי אוכלוסייה ולאחר מכן הצרכים בתחום הרווחה, החוסן הנפשי, החינוך - והדבר דורש תיקון מיידי.

"חמ"ל ממשלתי-אזרחי אמור לתת מענה דחוף והכרחי לכלל הצרכים האזרחיים של מאות אלפי תושבים ומפונים בדרום, בצפון וביישובים קולטים. בלעדיו קשה יהיה להתמודד עם המציאות שבה אנו מצויים, בה העורף חשוף. וזה עוד לפני תחילת תמרון קרקרעי ופעולות צבאיות נוספות. זוהי קריאת השכמה לממשלה ולעומד בראשה ולכל השרים, על מנת לנקוט פעולות למתן מענה אופרטיבי וכולל לכלל סוגיות העורף. בעת הזו החובה לסגור פערים ולעשות זאת בהקדם ובמהירות ויעילות", הוסיף המבקר.

הפופולריים