שר החינוך הודיע: כל הבגרויות יידחו בחודשיים

שר החינוך הודיע: כל הבגרויות יידחו בחודשיים
בחינות הבגרות במועד החורף יידחו לחודש מרץ 2024 ובחינות הבגרות במועד הקיץ יידחו לסוף חודש מאי 2024 • בנוסף, השר הודיע על מתן הקלות ייחודיות בהתאם להיקף הפגיעה ביישוב בו מתגוררים התלמידים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כיתה ריקה בתל אביב, ספטמבר 2023
צילום: פלאש 90

שר החינוך יואב קיש הכריז הערב (שני) על מתווה חדש לבחינות הבגרות, במסגרתו בחינות הבגרות במועד החורף יידחו לחודש מרץ 2024. כפועל יוצא מכך, גם בחינות הבגרות במועד הקיץ יידחו בשלושה שבועות, לסוף חודש מאי 2024. המתווה החדש גובש בתיאום עם צה"ל, ועד ראשי האוניברסיטאות, ארגון המורים העל יסודי, הנהגת ההורים הארצית ומועצת התלמידים והנוער הארצית.

עוד הודיע השר קיש על מתן שורה של הקלות לכלל הנבחנים בבחינות הבגרות ובכלל זה נבחני המשנה. כמו כן, בנוסף להקלות אלה, השר הודיע על מתן הקלות ייחודיות בהתאם להיקף הפגיעה: תלמידים מיישובים בהם התקיימה לחימה פעילה, תלמידים מיישובים בקו העימות שפונו מבתיהם וכן תלמידים מכל רחבי הארץ שחוו אובדן או חטיפה של בן משפחה מדרגה ראשונה.

ההקלות לכלל התלמידים והתלמידות הנבחנים (כולל נבחני משנה)

  • תוספת זמן של 15% לכלל הבחינות החיצוניות המתקיימות במועדי חורף וקיץ (תלמידים עם התאמות יקבלו תוספת זמן של 15% מעבר לתוספת הזמן שאושרה להם)
  • מיקוד חומר הבחינה או הרחבת אפשרויות הבחירה במענה לשאלות הבחינה במועדי חורף וקיץ

ההקלות הייחודיות לתלמידים המפונים מאזורי העימות, שפונו מבתיהם בהחלטת ממשלה

בנוסף להקלות הניתנות לכלל התלמידים, תלמידים מפונים מאזורי העימות בדרום ובצפון הארץ (ובכלל זאת אשקלון, קריית שמונה, מטולה, ראש הנקרא ושלומי) יקבלו הקלות ייחודיות נוספות:

  • במקצועות בהם משקל הבחינה הוא 70% ומשקל הציון השנתי 30%: ציון הבחינה ישתנה ל-50% ומשקל הציון השנתי יהווה 50% מהציון הסופי
  • במקצועות בהם משקל הבחינה הוא 50% ומשקל הציון השנתי 50%: ציון הבחינה ישתנה ל-40% ומשקל הציון השנתי יהווה 60% מהציון הסופי

ההקלות הייחודיות לתלמידים מיישובים בהם התקיימה לחימה פעילה ולתלמידים מכלל הארץ שחוו אובדן בשל המלחמה

לתלמידים מיישובי תקומה ותלמידים ומהישובים בהם התקיימה לחימה פעילה (אופקים, נתיבות, שדרות, מועצת שער הנגב, מועצת חוף אשקלון, מועצת אשכול ומועצת שדות נגב) וכן לתלמידים מכלל הארץ שבן משפחתם מקרבה ראשונה נרצח או נחטף יינתן בהמשך מענה מותאם, בהתייעצות עם מנהלי בתי הספר הרלוונטיים והגורמים המקצועיים. המשרד מתחייב לתת לתלמידים אלה את המענה הנכון ביותר על מנת שהם לא יפגעו.

כמו כן, השר הודיע כי יישום מתווה הבגרויות הקודם יידחה בשנה אחת, כך שהשנה תלמידי שכבת י' ימשיכו במתווה תקופת הקורונה: היבחנות חיצונית אחת במקצועות ההומניסטיקה וביתר - היבחנות פנימית.

דחיית המבחנים הארציים לתלמידי כיתות ד' וכיתות ט'

עוד הודיע שר החינוך כי הוא החליט לדחות את המבחנים הארציים בשפת אם לתלמידי כיתות ד', שתוכננו לדצמבר 2023, ואת המבחנים הארציים לתלמידי כיתות ט', שתוכננו לפברואר 2024. השר הודיע כי לקראת סוף דצמבר 2023 תתקיים הערכת מצב, במהלכה יתקבלו החלטות על קיום המבחנים הארציים, וככל שיוחלט לקיימם – תתקבל החלטה גם על מועדם החדש.

השר הבהיר כי ביישובים אופקים, נתיבות, שדרות, מועצת שער הנגב, מועצת חוף אשקלון, מועצת אשכול ומועצת שדות נגב, המבחנים הארציים יהיו נתונים לשיקול דעתם של המנהלים והמנהלות, כך שבתי הספר האלה לא יחויבו להשתתף השנה במבחנים אלה.

הפופולריים