כאן רשת ב

מנהל המועצה הלאומית לטראומה: הפחד הגדול שלנו - שסרט הזוועות ידלוף לבני נוער

מנהל המועצה לטראומה: מפחדים שסרט הזוועות ידלוף לנוער
פרופסור אייל פרוכטר הזהיר בכאן רשת ב: "הצפייה בו יכולה להביא להתפרצות של תחלואה נפשית מלאה" והבהיר: "ההבדל מסרטי השואה הוא ביכולת ההרחקה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרס קיבוץ מלחמה
צילום: AP

אחרי שהמועצה הלאומית לטראומה של משרד הבריאות הזהירה אתמול מפני ההשלכות הנפשיות מהצפייה בסרט ההסברה של דובר צה"ל, שמפרט את הזוועות שאירעו בחג ב-7 באוקטובר, מנהל המועצה, פרופסור אייל פרוכטר, הסביר הבוקר (רביעי) בכאן רשת ב את הקריאה למנוע את הצפייה בסרט.

"הרחבה של מעגלי הצפייה בדברים הנוראיים האלו תוביל לנזקים לצופים", הוא הזהיר. "הצפייה יכולה להביא להתפרצות של תחלואה מלאה, עלייה בדיכאון ושימוש בתרופות הרגעה. יש אנשים שדיווחו שהם לא ישנים, אנשים דיווחו על תסמיני פוסט-טראומטיים, כולל העורכים שצפו בחומרים וחתכו את הסרטים. אנחנו נאלצים לטפל בהם לאחר שנחשפו להרבה חומר".

האזינו לריאיון המלא עם פרופ' אייל פרוכטר בכאן רשת ב

הוא הוסיף כי "חברת כנסת דיווחה שהם לקחו כדורי קלונקס לפני הצפייה", וציין כי "זה איום ונורא". לדבריו, "בזמן החשיפה לטראומה, או מיד אחריה, הדבר הכי גרוע מבחינת הסיכוי לפתח פוסט-טראומה הוא לקחת כדורי הרגעה, שמשבשים את הזיכרון ואז נתקעים איתו".

מנהל המועצה המשיך ואמר: "הפחד הגדול שלנו, ובגלל זה כתבנו את המכתב ואנחנו שמים עליו משקל - הוא מאיך שזה עובד בישראל. ברגע שתרחיב את הצפייה, נקבל דליפה, ואז נזיק למשפחות של אנשים שעברו התעללות ומתו, לפוסט-טראומטים שזה יחמיר את מצבם והכי גרוע - לבני נוער. משרד הבריאות גרם לתקשורת האמריקנית להפסיק לשדר את האנשים שקופצים ממגדל התאומים לאחר שראו עלייה מאוד גדולה בהפרעות חרדה בקרב ילדים ונוער".

על התהייה מה ההבדל בין הסרט הזה לסרטי שואה, השיב פרופסור פרוכטר: "ההבדל מסרטי השואה הוא ביכולת ההרחקה. כשאני רואה משהו מלפני 70 שנה, באיכות הסרטה חלשה ובשחור-לבן, אני לא רואה את הדברים בצורה חדה ומזעזעת. אני מרחיק. זה קרה באירופה, בתקופה אחרת, זה לא שלי, זה לא מאיים עליי. כשאני היום תושב כפר סבא שני מטר מהקו הירוק, או תושב מנרה, אני מתחיל לחשוב שזה יכול להיות הבית שלי, וזה יכול להיות אני. כי האנשים האלה הם אנחנו. אין דרך להרחיק".

הוא הסתייג ואמר כי "לא כל מי שייחשף לסרטון יפתח פוסט טראומה". אך הסביר כי "הסיכון קיים, ואין סיבה לחשוף ציבור רחב". לדבריו, "אנחנו לא מכחישים את מה שקרה. שמענו וראינו מספיק, לא צריכים את זה".

על הפצת הסרט בעולם אמר פרופסור פרוכטר: "המכתב לא נועד לפגוע במאמץ ההסברתי. טוב שגורמי ממשל, שגרירים, עיתונאים זרים יצפו בסרטים כדי שידעו מה מסקרים ולא ייקחו עמדה חד-ממדית".

באשר לצפייה כללית בחדשות בימים אלו, הוא המליץ להתעדכן ולא יותר מכך. "הרבה מהציבור מכור וזה רע מאוד", אמר. "זה פוגע על היכולת לשמור על שגרה. ידוע ששמירת הרציפות התפקודית והחברתית היא קריטית כדי לשמור על שפיות, ככל שהמלחמה מתמשכת".

דובר צה"ל הציע לחברי הכנסת הקרנה נוספת של הסרט. חברי הכנסת איימן עודה ואחמד טיבי מיהרו להירשם. להקרנה הראשונה שנערכה בכנסת לא הגיעו כלל חברים ממפלגת חד"ש-תע"ל.

הפופולריים