נדחתה עתירה של חד"ש שדרשה לקיים תהלוכה נגד המשך המלחמה

נדחתה עתירה של חד"ש שדרשה לקיים תהלוכה נגד המשך המלחמה
זאת, בשל אילוצי המשטרה שטענה כי אינה יכולה להקצות כוח אדם מספיק לשם שמירה על שלום המשתתפים. הותר לפרסום כי עו"ד סרי חורייה, מזכיר סניף המפלגה בשפרעם, הוא החשוד בפרסום דברי שבח לחמאס
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חד"ש הפגנה
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בג"ץ דחה היום (רביעי) עתירה שהוגשה על ידי מפלגת חד"ש, ארגון זכויות האדם עדאלה וארגונים אחרים, שעתרו בבקשה להורות למשטרה לאשר קיום תהלוכה ועצרת נגד המשך המלחמה בעזה באום אל-פחם ובסכנין.

 

בית המשפט עמד על כל שעל המשטרה להקצות כוח אדם לשם קיומן של עצרות ותהלוכות ולשם שמירה על שלומם של המשתתפים וקיום הסדר הציבורי. בנוסף הדגיש בי המשפט את חשיבותו של חופש המחאה גם בעתות מלחמה ומשבר, כחלק מחופש הביטוי שהוכר כזכות יסוד חוקתית. אולם, בשל המצב החריג שבו נמצאת מדינת ישראל ובשל אילוצי כוח האדם של המשטרה במחוז הצפון ובמחוז החוף, קיבל בית המשפט את טענ המשטרה שלפיה אין באפשרותה להקצות את כוח האדם הנדרש לקיום האירועים. 

מארגון עדאלה נמסר: "פסק הדין מסתתר מאחורי טענות בלתי ראויות ומבוססות על מחסור בכוח אדם של המשטרה, שלא היו מתקבלות על הדעת לו היה מדובר במוחים יהודים. למרות שבג״ץ לא חסם את האפשרות להגיש בקשות נוספות בעתיד, מדאיגה ההצעה לקיים מחאות בחלל סגור, שהרי חופש ההפגנה עוסקת בפירוש בזכות של קבוצה להביע את עמדותיה במרחב הציבורי ותחת כיפת השמיים. עתה, משהוגדרו גבולותיה של סמכות המשטרה, עליה לאשר לאזרחים הערבים בקשות לקיים הפגנות. אחרת יהיה בכך כדי לבסס את הקביעה שלערבים בזמן מלחמה אין את הזכות להשמיע את קולם"

מוקדם יותר היום התיר בית המשפט המחוזי לפרסום כי עו"ד סרי חורייה, מזכיר סניף חד"ש בשפרעם, הוא החשוד בפרסום דברי שבח ותמיכה בחמאס שנעצר שלשום. בין היתר אמר עו"ד חורייה כי "חמאס נתן מכה שתשכיח את ההפסדים הערביים".

הפופולריים