הקיבוץ הראשון מהעוטף שיועתק לנגב - והביקורת על מנהלת תקומה: "איטית ולא עניינית"

הקיבוץ הראשון מהעוטף שיועתק לנגב - והביקורת על תקומה
ראש המועצה שהציעה לקלוט את מפוני כרם שלום ביקר בחריפות את התנהלות אנשי תקומה: "התחננתי שיענו לי, פניתי אליהם עשרות פעמים. הם לא נפגשו איתי וחזרו מסיכומים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עוטף עזה, קיבוץ בארי
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

מפוני כרם שלום, צפויים להיות הקיבוץ הראשון שיועתק ממקומו - ויעבור כמו שהוא לכפר הסטודנטים באשלים שברמת הנגב. כך פורסם היום בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. המפונים מצאו פיתרון זמני ליישובם, אך הביעו תסכול וכעס כלפי מנהלת תקומה לשיקום יישובי העוטף: "עשינו עבורם את העבודה. הבאנו פתרון פשוט ברור, ואפילו יותר זול מחדרי מלון. אבל ההתנהלות מולנו מכעיסה, איטית ולא עניינית".

עקבו אחרי ערוץ הוואטסאפ הרשמי של כאן חדשות - לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

כרם שלום, המונה כ-200 תושבים, הוא הקיבוץ הקטן ביותר בעוטף עזה שפונה - והראשון שמצא מקום להתיישב בו. מפוני הקיבוץ משוכנים כעת באילת. בנוסף לדירות הקיימות באשלים, נדרשים לטובת המפונים רק 40 קרוואנים כולל ממ"דים, בעלות של פחות מ-20 מיליון שקלים.

90% ממפוני הקיבוץ הצביעו בעד הפתרון, בתקווה שיוכלו לבנות שם חיי שגרה. "חשוב מאוד לנסות לקיים חיים נורמליים. אנחנו לא יכולים לגור בבתי מלון או בבניין משותף, לכל קהילה יש לה את הצרכים שלה", סיפר תושב כרם שלום והוסיף על השיקולים שהובילו להחלטתם, "בניין בעיר זה כל אחד לעצמו. בקהילה חיים אחד בתוך השני, כמו שאנחנו רגילים".

ערן דורון, ראש מועצת הנגב שהציעה לקלוט את ניצולי כרם שלום, ביקר בחריפות את התנהלות תקומה: "בדיוק כמו בקורונה, לא דיברו בכלל עם המועצה שאמורה לקלוט וכמעט לא דיברו עם מי שנקלט. במקום שישלחו מישהו שייפגש איתי כבר לפני שלושה שבועות, אני שולח שוב ושוב הודעות, מנסה ליצור קשר ומתחנן. בחודש האחרון קיבלתי רק שתי שיחות טלפון והעברתי עשרות פעמים את כל האפשרויות. לא קורה עם זה כלום - הם מתעלמים או מתכחשים לסיכומים. היה סיכום והם מסרבים אליו בגלל ההתנהלות לא עניינית.

מנהלת תקומה הודיעה לפני יותר משבועיים שהיא פועלת לסיוע לקליטת המפונים כקהילות שלמות בקיבוצים וביישובים, עד לשיקום יישובי העוטף - שצפוי להימשך זמן רב. בתוך כך, מפוני 2023 חוששים כי ההתנהלות של תקומה תהיה דומה לזו של "מנהלת תנופה", שהייתה מיועדת לטיפול במפוני גוש קטיף. הבוקר נפגשו אנשי המנהלת עם אנשי הקיבוץ וראש המועצה אזורית אשכול, גדי ירקוני.

ממנהלת תקומה נמסר: "מנהלת תקומה ממשיכה לקיים שולחנות עגולים ונפגשת כפי שתוכנן מראש עם כרם שלום ועם כל משרדי הממשלה על מנת לקדם את הפתרון לתושבי כרם שלום. לנגד עיני המנהלת עומד רצון הקהילה והיום יתקיים השיח המשותף על מנת לקדם את הפתרון הטוב ביותר עבורם".

הפופולריים